Jedna chwila, Jedno życie, Jedna miłość - trylogia miłosna Anny Dąbrowskiej - bo miłość jest w życiu najważniejsza

16 lutego

Emilia postanawia zmienić swoje dotychczasowe życie i podejmuje decyzję, której skutki będzie odczuwać boleśnie jeszcze przez długi czas. Toksyczny związek z Anatolem odcisnął na niej tak duże piętno, że zamyka się w sobie i nie chce otworzyć na nowe uczucie. Na jej drodze staje tajemniczy i intrygujący mężczyzna, dzięki któremu powoli odzyskuje radość i chęć do życia. Zawiera z nim układ, który budzi jej przerażenie ale i fascynację. Jednak układ nie przebiega tak jak powinien, wkrótce sytuacja wymyka się spod kontroli i Emilia będzie musiała uporać się zarówno z demonami przeszłości, ale również tajemnicami Matta.
"JEDNA CHWILA"
"Można podróżować po całym świecie, wybierać się w rejsy po oceanach. Przemierzać lądy - wzdłuż i wszerz. Miłości można szukać wszędzie, ale największe uczucie przychodzi całkiem przypadkowo. Kiedy wtargnie do twojego świata, już wiesz, że to właśnie ta chwila. Jedna chwila daje..."

Emilia podejmuje trudną i niesamowicie odważną decyzję o zerwaniu zaręczyn z Anatolem, a robi to w trakcie mierzenia sukni ślubnej, w obecności nienawistnej i odpychającej, przyszłej teściowej. Czuje się w życiu tłamszona i ograniczana, wyśmiewana przez Anatola, wiecznie drwiącego z jej pracy, skupiającej się na wymyślaniu gadżetów ułatwiających życie. Po rozstaniu z nim wyjeżdża do Londynu, gdzie podczas konferencji, wraz z kolegą z pracy ma zaprezentować ich najnowszy wynalazek. Nie podejrzewa, że jej życie zmieni się już na lotnisku, a właściwie w trakcie lotu, wtedy to poznaje Matta, swojego współpasażera, dzięki któremu spokojnie znosi podróż. Mat jest nią na tyle zauroczony, że proponuje jej bliższe poznanie oraz prosi o miesiąc, w trakcie którego zbliżą się do siebie, a on ją w sobie rozkocha.
Początkowo Emilia podchodzi do tego pomysłu bardzo nieufnie, tym bardziej, że skrywa sobie mroczną tajemnicę, która kładzie się cieniem na jej związkach. Matt też nie jest ideałem, okazuje się, że w przeszłości był płatnym zabójcą, pozbawionym wyrzutów sumienia.
Robi jednak wszystko, aby przekonać do siebie Emilię, tym bardziej, że nie zostało mu zbyt wiele czasu, decyduje się tym samym zdradzić swój największy sekret...
Będąc mały dzieckiem bardzo często chorował i musiał przyjmować silne leki, które uszkodziły wiele organów wewnętrznych, w tym również serce. W swoim ciele ma zamienniki organów, a jego serce jest poddawane elektrostymulacjom, które działają na układ nerwowy, ale niszczą też układ hormonalny. Ma wobec tego niewiele czasu, aby zostać ojcem.... a pragnie je mieć z Emilią.
Czy Emilia zaufa Matowi na tyle, że zapomni o traumie z przeszłości i nieudanym związku z Anatolem? Czy mężczyzna nie skrywa przed nią jeszcze mroczniejszych sekretów?
"Uzmysłowiłam sobie, że nic nie trwa wiecznie. 
Wszystko było kruche i przemijalne. 
Zrozumiałam że...
Jedna chwila odbiera".
"JEDNO ŻYCIE"
 "Nie przeżyjesz chwili powtórnie, bo nic dwa razy się nie zdarza"

Rodzące się pomiędzy Emi i Matem jest silniejsze niż skrywane tajemnice, dlatego Emilia postanawia mu zaufać i podejmuje pracę w firmie jego wuja, gdzie konstruowane są zamienniki narządów ludzkich. Dzięki temu może być blisko obok ukochanego, nawet w tak trudnych chwilach jak elektrostymulacje, którym musi być poddawany aby przeżyć. Ale ich szczęście jest zadrą w oku wuja Thomasa, który posuwa się do podstępu, aby rozdzielić zakochanych. Emilia pewna, że Matt zdradził ją ucieka od niego,  znajdując spokój w otoczeniu najbliższych: Adama i Agnieszki. To właśnie tych dwoje wywrze duży wpływ na życie Emi, przede wszystkim Agnieszka, która zdradzi, że w młodości była zakochana w księdzu Jeremiaszu i usunęła jego dziecko. Jest z tego powodu nieszczęśliwa i nie potrafi w nikim się zakochać, bo w głębi serca nadal kocha Jeremiasza...
Adam coraz bardziej ulega urokowi Emilii i łudzi się, że może kiedyś będzie miał u niej szanse...
Miłość jest tak silnym uczuciem, że nic ani nikt nie jest w stanie rozdzielić Emi i Matta, przyciągają się jak dwa magnesy, a ich uczucie jest czyste. Wkrótce życie toczy się dalej, i wydawać by się mogło, że nastąpi szczęśliwy finał... Nic z tego, bo przeszłość prześladuje Emilię. Dostaje dwa anonimowe listy od mężczyzny, który w przeszłości ją skrzywdził, a który twierdzi, że śmierć jej rodziców w wyniku pożaru nie była przypadkiem... Matt bierze sprawy w swoje ręce i postanawia odkryć, kto zniszczył psychikę Emi i próbuje zrujnować ich wspólne życie. Okazuje się, że to osoba, która kiedyś była jej bardzo bliska.... 

"Serce podpowiadało mi, że miłość będzie żyła tak długo, jak długo zgaśnie nadzieja. A ona zawsze umiera ostatnia"

 "JEDNA MIŁOŚĆ"
"Można kochać z różnych powodów, ale tylko prawdziwa miłość kocha bez wyraźnej przyczyny"

Matt ginie w wypadku samochodowym, a spodziewająca się jego dziecka Emilia pogrąża się w rozpaczy. Nie zauważa, ze wokół niej toczy się życie, że Agnieszka, która wróciła do Jeremiasza i urodziła jego córkę, próbuje zaplanować z nim ślub, ale przygnieciona problemami Emilii nie może sobie na to pozwolić. Emilia zdaje się nie zauważać, że Adam jest w niej zakochany i robi wszystko, aby zgodziła się z nim być. Wkrótce na świat przychodzi dziecko Mata, a Emilia chcąc zapewnić mu prawdziwy dom zgadza się wyjść za mąż za Adama. Wtedy ze świata zmarłych wraca Matt, który nie chce wyjawić dlaczego upozorował swoją śmierć, co jeszcze bardziej oddala go od Emi. I choć oboje walczą ze sobą, to uczucie jest silniejsze, co w końcu dociera do Emi, która zrywa obietnicę daną Adamowi. I tutaj mógłby nastąpić koniec, ale na scenę wkracza nieobliczalna i niezrównoważona psychicznie Joy - była dziewczyna Mata, która jest zagrożeniem zarówno dla niego, jak i Emilii i synka. To ona była osobą, która porwała Matta, więziła go w bunkrze, torturowała, a nawet zmuszała do stosunków seksualnych... Czy Emilia i Mata uwolnią się od jej obłąkańczej miłości? Czy w końcu dane im będzie stanąć na ślubnym ołtarzu? Jeśli myślicie, że odpowiedź jest oczywista to spotka Was słodko - gorzka niespodzianka.

"Jest taka chwila, która potrafi zmienić wszystko... Masz tylko jedno życie, więc pozwól sobie na zmiany, zaufaj sercu, bo ono wie, że prawdziwa miłość zdarza się tylko raz".
  
Trylogia miłosna Anny Dąbrowskiej to nie jest typowa opowieść o dwojgu kochających się ludzi. Mamy tu zarówno mroczną przeszłość, tajemnice, niespodziewane zwroty akcji, ale też ogromną paletę uczuć, targających bohaterami książek. Autorka udowadnia, że miłość sama w sobie nie jest łatwa, przypomina raczej róże z cierniami, która potrafi zadać mnóstwo bólu, ale z drugiej strony, zdarza się raz w życiu i trzeba mieć mnóstwo odwagi i determinacji żeby o nią walczyć. Bo nawet śmierć nie jest końcem miłości...
Przyznam się, że tak się przywiązałam do postaci Emi i Matta, że trudno mi się z nimi rozstać, to była cudownie opowiedziana historia, z mnóstwem opisów chwytających za serce, czuję wręcz smutek, że to koniec. No ale może autorka ma już w planach kolejną równie ciekawą trylogię? ;-)
A jak tak Wasze czytelnicze plany? Znajdujecie chwilę na czytanie? Po jakie gatunki książek najchętniej sięgacie?


Zobacz także

20 komentarze

 1. Bardzo ładne recenzje. Dzięki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Coś już słyszałam o tej serii, ciekawi mnie 🙂

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie mój klimat, ja ostatnio tylko kryminały i różne mroczne trochę horrorowate historie :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To tak jak ja..Kryminały, coś z wątkiem policyjnym..
   Chociaż ostatnio zaczytuję się też w książkach-dokumentach o mafii.

   Usuń
 4. Świetne recenzje. Myślę, że mogłabym nie skusić na te ksiazki. Mają bardzo ładne okładki

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię twoje recenzje niczego w nich nie brakuje!!!

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawie książka się zapowiada. Może i ja się na nią skuszę

  OdpowiedzUsuń
 7. kojarzę okładkę "jedna chwila", ale niestety tej serii książek nie czytałam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię takie ksiażki odprężam się przy nich. Cała seria bardzo mnie zainteresowała

  OdpowiedzUsuń
 9. ja najczęściej sięgam po kryminały i poradniki, te książki też mnie zainteresowały

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo ciekawa seria, o ile nie moja fabula to jednak moja mama bardzo takie lubi dodatkowo ostatnio zaczytuje sie w Polskich autorach, chetnie jej podrzuce :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja zawsze znajdę chwilę na czytanie. Najczęściej sięgam po kryminały. Twoją propozycje nie czytałam, ale od czasu do czasu lubię takie trylogie miłosne ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ostatnio bardzo często sięgam po tego typu pozycje więc chętnie skuszę się i na tą.

  OdpowiedzUsuń
 13. Fajnie jeżeli książki tak dobrze wciągają Że nie chce się z nimi rozstawać :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Raczej nie w moim guście taka tematyka, ale skoro tak wciąga ta historia, to może jednak się skuszę na przeczytanie :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Wpisuję tę książkę na swoją czytelniczą listę.

  OdpowiedzUsuń
 16. powiem Ci, że sama chętnie całą trylogię bym przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Ostatnio staram się czytać chociaż pół godziny dziennie i mam nadzieję, że moja lista książek do przeczytania, zacznie powoli topnieć ;) Mam na niej również tę trylogię :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Piękne okładki. Ja obecnie chętniej wybieram książki sensacyjne, kryminalne zagadki czy thrillery. Ale dobry romans, też nie jest zły.

  OdpowiedzUsuń
 19. Z chęcią wpisuję je na listę do przeczytania, jak tylko znajdzie sie chwila czasu :)

  OdpowiedzUsuń