Higiena intymna w trakcie okresu - czy produkty higieniczne mogą być EKO?

09 kwietnia

Problem higieny intymnej, w tym także w trakcie okresu, to dla wielu z Nas temat tabu, coś o czym głośno się nie mówi. Samo miesiączkowanie to też nie jest temat, o którym rozmawia się z koleżankami przy kawie, kojarzony jest z intymnością, i czymś co jest zarezerwowane dla najbliższych nam osób. W jaki sposób dbać o siebie w trakcie okresu? Po jakie produkty warto sięgnąć i czy produkty przydatne m.in. w okresie mogą być eko? Dziś chciałabym z Wami poruszyć temat niezwykle ważny i jednocześnie wstydliwy oraz zwrócić Waszą uwagę na produkty higieniczne bezpieczne dla nas i naszego zdrowia. 
Gentle Day ekologiczne podpaski tampony wkładki higiena intymna
Produkty higieniczne a wstrząs toksyczny i rakotwórczość
Przeciętna kobieta w ciągu swojego życia miesiączkuje około 450 razy i w tym stanie może zużyć do 20 tysięcy sztuk produktów higienicznych, głównie podpasek i tamponów. Są to produkty powszechnie dostępne, kupimy je zarówno w aptece, drogerii jak i hipermarkecie. Zastanawiałyście się kiedyś nad składami tego typu produktów? Większość z nich produkowana jest z z mieszanki bawełny i celulozy drzewnej, poddawanej procesowi wybielania za pomocą chloru (białe produkty wyglądają estetyczniej niż w oryginalnym, jasnobrązowym kolorze). W trakcie całego tego procesu "pojawiają się" dioksyny, które podejrzewa się o rakotwórczość a które mogą przyczynić się do TSS, czyli Syndromu Szoku Toksycznego. Jest to rzadkie zakażenie krwi, które objawia się m.in. ociężałością, ogólnym zmęczeniem, nadmiernym pragnieniem, wysoką gorączką i wymiotami, zaburzając tym samym pracę wielu narządów wewnętrznych i prowadzić nawet do śmierci.
Okazuje się, że nie tylko proces wybielania jest szkodliwy dla naszego organizmu, bawełna, z których powstają podpaski, wkładki i tampony "naszpikowana" jest pestycydami i herbicydami, stosowanymi w uprawach bawełny. 
Jakby tego było mało, większość bawełny używanej do produkcji tamponów pochodzi z Chin, USA i Brazylii, gdzie na polach ich uprawy używa się środków owadobójczych...
Tak na marginesie wspomnę, że toksyny dostają się do naszego organizmu przez błony śluzowe organów rodnych, które są niesamowicie chłonne i wrażliwe na obecność toksyn, osłabiających naszą barierę immunologiczną.
Czy produkty higieniczne mogą być EKO?
Alternatywą dla powszechnie dostępnych, nie do końca zbadanych podpasek czy tamponów, są produkty higieniczne, do produkcji których używa się bawełny pochodzącej z upraw ekologicznych. Sięgając po takie produkty mamy pewność, że nie zostały poddane procesowi chlorowania, nie zawierają substancji chemicznych czy syntetycznych składników. Niemniej jednak należy pamiętać, że nawet certyfikowane produkty higieniczne nie uchronią nas przed TSS, dlatego trzeba je zmieniać nie rzadziej niż co cztery godziny.
Warto zwrócić uwagę, aby na opakowaniu była informacja, z czego wykonane są produkty, i czy jest on certyfikowany, gdyż tylko taki produkt daje nam gwarancję, że poddawany jest analizie chemicznej na szkodliwe substancje, włącznie z ustawowo zabronionymi i regulowanymi substancjami, także analizie substancji chemicznych, które są szkodliwe dla zdrowia.
Czym się wyróżniają produkty Gentle Day, bo to o nich będzie mowa i czy faktycznie są bezpiecznie dla kobiet? 
 • W podpaskach i we wkładkach higienicznych wykorzystano innowacyjny i opatentowany wynalazek, jakim jest pasek anoniowy. Podczas produkcji do paska anionowego przekazywane są cząstki kryształu turmalinu. Kryształ turmalinu, zwany też „elektrycznym kamieniem” pod wpływem działania siły zewnętrznej generuje aniony i dalekie infraczerwone promienie, te zaś odznaczają się właściwościami antybakteryjnymi, regenerującymi i wzmacniającymi odporność. W celu ochrony miejsc intymnych kobiet podczas menstruacji, zapewnienia szybkiego gojenia się ran (np. po porodzie) oraz w celu ochrony zdrowia reprodukcyjnego kobiet, w podpaskach Gentle Day® wklejono pasek anionowy, który usuwa nieprzyjemny zapach i zatrzymuje rozprzestrzenianie się bakterii wewnątrz wkładki. 
 • Bawełniana warstwa wkładek higienicznych na co dzień nie jest bielona chlorem, dlatego nie wydziela szkodliwej dioksyny. Nie zawiera substancji chemicznych i drażniących skórę, takich jak: dezodoranty i barwniki. Nie zawiera fungicydów i pestycydów. Bawełna ulega biologicznemu rozkładowi. Delikatna niczym bawełna powierzchnia podpaski wykonana z włókna nietkanego posiada właściwości hydrofobiczne, dzięki czemu ciecz ulega szybkiemu wchłanianiu a powierzchnia pozostaje sucha i nie podrażnia skóry.
 • Podpaski, wkładki i chusteczki nawilżające posiadają certyfikat ekologiczny Oeko-Tex® 100 oraz znak (Nr 2011LK0006) potwierdzający, iż produkty spełniają wymagania ekologiczne dla produktów posiadających bezpośredni kontakt ze skórą. Standard Oeko-Tex® 100 to powszechnie uznany standard opracowany przez austriacki Instytut Włókiennictwa (Oti) i niemiecki Instytut Badawczy Hohenstein.
 • Certyfikat ochrony środowiska ISO 14001 potwierdza, iż produkty wytwarza się oszczędzając zasoby naturalne, redukując negatywny wpływ na środowisko, efektywnie zarządzając procesami produkcji i transportu oraz wykorzystując surowce.
 • Wkładki i podpaski Gentle Day uzyskały jeszcze jeden certyfikat potwierdzający wysoką jakość i bezpieczeństwo produktów - MADE FOR HEALTH. Certyfikat ten jest stworzony jako symbol bezpieczeństwa chemicznego i biologicznego w sektorze opieki zdrowotnej dla wszystkich wyrobów tekstylnych. To oznakowanie zapewnia bezpieczeństwo chemiczne według rozporządzenia REACH oraz bezpieczeństwo biologiczne produktu końcowego na podstawie przeprowadzonej kontroli mikrobiologicznej oraz badań zgodności biologicznej.
Moje TOP HIT-owe produkty tej marki to:
 • podpaski ekologiczne z paskiem anoniowym - idealne zarówno dla nastolatek jak i kobiet młodych czy dojrzałych. Polecane również po porodzie czy operacjach ginekologicznych, a także skierowane do kobiet nietrzymających mocz. Możemy wybierać spośród wersji na dzień, na noc (z czterema skrzydełkami, dzięki którym podpaska znajduje się na swoim miejscu niezależnie od przyjmowanej pozycji)  i Teens mini (podpaski dla młodych dziewczyn, które nie mają jeszcze obfitych miesiączek). Wszystkie podpaski Gentle Day są niezwykle chłonne, górna warstwa wykonana została z włókna nietkanego z dziurkami w formie lejka, dzięki którym krew od razu dostaje się do wnętrza podpaski. W ten sposób nie przecieka, a my mamy ciągłe uczucie suchości i świeżości. Porównując z klasycznymi podpaskami, te Gentle Day wchłaniają nawet do 150 mililitrów cieczy, a więc o pięć razy więcej, niż te zwykłe. Dodatkowo przepuszczają one powietrze i pozwalają skórze oddychać.
 • naturalne tampony bawełniane - wykonane z bawełny ekologicznej nie poddawanej procesowi chlorowania i nie mającej styczności z pestycydami czy herbicydami. Są idealne dla kobiet aktywnych, nie ograniczają ruchów, są komfortowe w noszeniu, i to po nie najczęściej sięgam. Należy pamiętać o ich częstej zmianie, średnio co 3-6 godzin. W asortymencie marki mamy do wyboru 3 wersje: regular, super i superplus (ja najczęściej wybieram dwa pierwsze rodzaje). Bawełna naturalna będąca formą chłonnej gąbki otoczona jest siatką hipoalergiczną, dzięki której włókna są chronione przed oddzielaniem się. Tampony są gładkie, odpowiednio dostosowane do bezpośredniego kontaktu ze skórą. W przypadku tych produktów główną uwagę skupia się na absorpcji oznaczonej poprzez ilość kropek na opakowaniu: 2 krople-  tampony Regular posiadające żółty pasek. Są one przeznaczone do średniego krwawienia. Wchłaniają od 6-9 g płynu; 3 krople - tampony Super posiadające pasek zielony. Są one przeznaczone do obfitego krwawienia. Wchłaniają od 9-12 g płynu; 4 krople - tampony Super Plus posiadające niebieski pasek. Są one przeznaczone do bardzo obfitego krwawienia. Wchłaniają od 12-15 g płynu.
 • ekologiczne wkładki higieniczne - idealne zarówno przed okresem, jak i tuż po nim, chronią przed nadmiarem wydzieliny i nieprzyjemnym zapachem. Są małe i cienkie, ale jednocześnie chłonne, a dzięki przepuszczaniu powietrza są komfortowe w noszeniu. Umieszczony w nich pasek anionowy nie tylko eliminuje nieprzyjemne zapachy, ale też zapobiega rozmnażaniu się bakterii. Do wyboru mamy wkładki do codziennego stosowania (żółte) i absorbujące nieprzyjemne zapachy (zielone). 
 • ekologiczne chusteczki nawilżane do higieny intymnej - bez tego typu produktów nie wyobrażam sobie żadnego wyjazdu, zawsze mam je w torebce, na wypadek, gdybym nie miała możliwości skorzystania z prysznica. Chusteczki wykonane są z delikatnego włókna bambusowego, są bezzapachowe, nie zawierają alkoholu, parabenów, chloru i laurylosiarczanu sodu, a na dodatek zostały wzbogacone o ekstrakt z aloesu i witaminę E. Chusteczki te nie tylko "myją" okolice intymne, ale też koją podrażnione okolice intymne. Ponadto chusteczki nie wpływają negatywnie na środowisko, bo bambus z którego są wykonane, rozkłada się w 100%. 
Mam nadzieję, że poruszony przeze mnie temat jest Wam bliski, i jednocześnie zwróci Waszą uwagę na produkty higieniczne, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Naprawdę warto dołożyć kilka złotych i kupić ekologiczny, certyfikowany produkt, który będzie dla Nas w pełni bezpieczny.
Znacie markę Gentle Day? Sięgacie po ekologiczne produkty do higieny intymnej czy jednak wybieracie te powszechnie dostępne?


Zobacz także

28 komentarze

 1. Trochę już czytałam o tej marce :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie słyszałam o marce, a i nie sięgam po ekologiczne produkty do higieny intymnej 😉

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja odkąd mam coraz bardziej bolesne miesiączki sięgam tylko i wyłącznie po ekologiczne tampony i wkładki

   Usuń
 3. Markę znam i bardzo sobie chwalę- zarówno podpaski jak i tampony sprawdziły się świetnie!
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. powiem Ci że przekonałaś mnie to wypróbowania tych produktów

  OdpowiedzUsuń
 5. Marka mi wogle nie znana. Ale sądze że po nia siegne

  OdpowiedzUsuń
 6. nie testowałam jeszcze ich tamponów ale wkładki i podpaski Gentle Day są rewelacyjne

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja tę markę znam od samego początku jak tylko pojawiła się na rynku polskim, i mam do niej sentyment :-)

   Usuń
 7. Słyszałam o nich, pewnie się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Pierwszy raz miałam styczność z tą marką dzięki Shiny Box. Użyję i zobaczę jak mi się sprawdzą. Może warto zmienić swoje stare i sprawdzone produkty na coś co będzie fajne, działające i bardziej eko.

  OdpowiedzUsuń
 9. Słyszałam już o marce. Bardzo zainteresowały mnie jej produkty. Jeżeli tylko gdzieś je znajdę w sklepie na bank wypróbuję :)

  OdpowiedzUsuń
 10. z chęcią wypróbuję wkładki :)bez dwóch zdań warto używać produktów eko niż chemicznych i rakotwórczych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. warto używać higienicznych produktów eko tym bardziej że wcale nie są drogie :-)

   Usuń
 11. Poznałam tą markę dzięki obecności wkładek w ShinyBox i bardzo mi się spodobała. Mam w planie poznać resztę produktów.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja uzywam kubeczkow menstruacyjnych i moj okres przechodze praktycznie bezobjawowo ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dla mnie z kolei kubeczki menstruacyjne to abstrakcja :P

   Usuń
  2. O widzisz, ale jak sie zacznie to juz sie nie przerzucisz spowrotem na tampony hahaha ;)

   Usuń
 13. mam je i chętnie sprawdzę jak sie sprawdza

  OdpowiedzUsuń
 14. W ostatnim pudełku ShinyBox również były te produkty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak, widziałam że produkty tej marki zaczynają pojawiać się w boxach :-)

   Usuń
 15. Nie spotkałam się z tą marką Nie stosowałam dotąd ekologicznych produktów do higieny

  OdpowiedzUsuń
 16. bardzo fajna marka, miałam okazję testować kilka produktów, a jeszcze trafiło mi się w shinybox. sama szata graficzna przykuła moja uwagę :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Stosuję te podpaski naprawdę fajnie się u mnie sprawdzają.

  OdpowiedzUsuń
 18. Miałam już okazję testować kilka produktów tej marki i najbardziej przypadły mi do gustu wkładki :) Fajnie, że na rynku pojawia się coraz więcej taki produktów :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Na temat tych produktów słyszałam wiele dobrego, jednak ja zwracam uwagę na cenę i dostępność. Nie mniej jednak warto je poznać.

  OdpowiedzUsuń
 20. Wiele słyszałam o tej marce dobrego :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Pierwszy raz sie z nimi spotykam ale zaciekawilas mnie

  OdpowiedzUsuń