Skalne Miasto Adrspach w Czechach - informacje praktyczne

07 września

Pierwszy weekend września postanowiliśmy spędzić na ostatniej w tym roku wycieczce, na którą pierwotnie mieliśmy jechać w kwietniu, ale sytuacja z pandemią pokrzyżowała nasze plany. Skalne Miasto w Czechach od dawna było na mojej liście must have zobaczenia, a wyjazd do niego połączyliśmy z noclegiem w zamku Czocha, o którym napiszę w kolejnym poście. Czy Adrspach faktycznie jest zachwycające? Ile czasu zajmuje zwiedzanie? Na jakie koszty trzeba być przygotowanym? O tym wszystkim przeczytacie w dalszej części posta.
Skalne Miasto leży bardzo blisko polskiej granicy. Podróż samochodem z Warszawy do Adrspach wraz z krótkim postojem na śniadanie, zajęła nam prawie 7h. Skalne Miasto jest chętnie odwiedzane przez Polaków (w trakcie naszej wycieczki trafiliśmy na kilka grup naszych rodaków), a wraz ze Szczelińcem Wielkim i Błędnymi Skałami stanowi piękną wizytówkę Gór Stołowych.
Z pewnością wiecie, że w Czechach obowiązują winiety, ale tylko na autostradach i drogach ekspresowych, więc decydując się na odwiedzenie Skalnego Miasta, nie będziecie musieli ich kupować, bo przejedziecie lokalnymi drogami. Parking na miejscu dosyć szybko się zapełnia, my byliśmy tam nieco ponad godzinę od otwarcia i już było mało miejsc do parkowania, więc warto jechać tam rano. Opłata za parking obecnie wynosi 150 CZK. 
W kasie Skalnego Miasta (są ich 3) można płacić koronami, złotówkami i kartą, ale uprzedzam płatność złotówkami jest mało korzystna. Kiedy przybyliśmy była dosyć spora kolejka ale szybko podzieliła się na trzy kasy i po kilku minutach mogliśmy już wchodzić. Za bilety zapłacicie 120 koron czeskich, dzieci do lat 6 wchodzą za darmo, zaś te od 6 lat płacą 70 koron. Do Skalnego Miasta wchodzi się przez nowo wybudowaną bramę przy tzw. Piaskowni (cz. Piskovna), tuż obok Centrum Informacji Turystycznej.
Zielony szlak turystyczny przez Skalne Miasto ma 3,5 km długości, a jego przejście zajmuje ok. 3 godzin. Po wejściu od razu otwiera się przed inny świat, pełen majestatycznych skał, a na pierwszy plan wysuwa się piękne jezioro, od którego zaczynamy zwiedzanie.
HISTORIA I ODKRYCIE SKAŁ
Przez długie wieki nikt nie wiedział zbyt dużo o skalnych miastach w okolicach Adrspachu i Cieplic. Miejscowi zdobywali się na odwagę i wchodzili do miasta tylko w obliczu zagrożenia we własnym domu. Tu znajdowali schronienie i azyl przez niebezpieczeństwem podczas wojen. Dopiero około 1700 roku z sąsiedniego Śląska do Adrspachu zaczęli przybywać pierwsi pionierzy turystyki.
Wiele ważnych historycznych postaci podziwiało na własne oczy Adrszpaskie Skalne Miasto. Była wśród nich na przykład królowa Luiza Pruska, hrabia Antonin Spork z Kuksu, cesarz Józef II, polski król i elektor saski Fryderyk August, austriacki cesarz Karol i inni.
W 1824 roku pośród skał wybuchł ogromny, trwający kilka tygodni pożar, który strawił praktycznie całą leśną roślinność. Od tego czasu znacznie łatwiej jest poruszać się po skalnym labiryncie. W pierwszych dekadach XIX wieku tutejsi ziemianie zaczęli tworzyć pierwszą sieć szlaków turystycznych. 
Najstarszy obraz skał na rycinie pochodzi z 1723 roku, a najstarsza mapa ze Skalnym Miastem pochodzi z 1789 roku.
KILKA CIEKAWYCH MIEJSC NA TRASIE
Zwiedzając Skalne Miasto nie sposób nie zachwycać się fantazyjnymi skałami, labiryntami czy wąskmi przejściami, ale na kilka miejsc warto zwrócić szczególną uwagę:
 • Gotycka Furta - zbudowana wraz z systemem chodników, mostów, kładek i schodów turystycznych w 1839 roku z inicjatywy Ludvika Karela Nadhernego. Tu początkowo znajdowało się wejście do skalnego miasta, a skały znajdujące się przed bramą nazywano "skalnym przedmieściem".
 • Jeziorko - na przełomie XVIII wieku hrabia Blumegen przykazał wybudować tutaj groblę, zebrana woda służyła do spławiania drewna. W 1857 roku jeziorko przekształcono w atrakcję turystyczną i wtedy odbyły się pierwsze rejsy łódkami.
 • Kochankowie - najwyższa i najbardziej znana formacja skalna w Adrspach. Wysokość grupy skalnej od strony doliny wynosi blisko sto metrów. Między postacią Kochanka i Kochanki widać wysokie na dziesięć metrów okno szczelinowe. Po raz pierwszy tę wieżę zdobyli niemieccy wspinacze, Otoo Dietrich, Wilhelm Fiehl i Otto Rulke 18 czerwca 1823 roku.
 • Płyta pamiątkowa - umieszczona w skalnej kaplicy pod formacją skalną Kochankowie dla upamiętnienia tragicznej śmierci Josefa Emanuela Nadhernego, który zginął wspinając się na Kochanków w 1929 roku. Ponadto na metalowej płycie znajdują się nazwiska innych wspinaczy, którzy stracili życie w tutejszych skałach. 
Skalne Miasto to zachwycające miejsce, w którym ożywają legendy o zbójnikach mieszkających w górach. Od skał trudno oderwać wzrok i chciałoby się wszędzie zajrzeć i wszystkiemu zrobić zdjęcie. Polecam Waszej uwadze to miejsce, jeśli będziecie w województwie dolnośląskim, to koniecznie zróbcie wypad do Adrspach.


Zobacz także

18 komentarze

 1. Piekne miejsce, mieszkalam w Czechach i to niesamowicie urokliwe panstwo ze wspanialymi otwartymi ludzmi :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne miejsce. Jeszcze nie byłam w Czechach :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawe miejsce, chciałabym je kiedyś zwiedzić ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. ostatnio sama przekroczyłam granicę, na Czantorii :)
  lubię czechy świetnie sie tam odnajduję - piękne miejsce

  OdpowiedzUsuń
 5. Od dawna marzy mi się odwiedzić to skalne miasto. Robi ogromne wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie raz już to miejsce podziwiałam na zdjęciach i przyznam, że jest ono w moich planach na następny rok ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Faktycznie pięknie się prezentują te skały. Chętnie bym odwiedziła takie skalne miasto.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ale pięknie. Uwielbiam zwiedzać parki naturalne. Super miejsce na wycieczek.

  OdpowiedzUsuń
 9. Piękne kadry! Sama z przyjemnością wybrałabym się na taką wycieczkę :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Czechy są cudne. Bardzo lubię Pragę.

  OdpowiedzUsuń
 11. Byłam tam parę lat temu- bardzo mi się tam podobało:)
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Miałam okazję zobaczyć to przepiękne miejsce podczas pobytu w kudowie-zdrój. Zdjęcia tych monumentalnych pomników przyrody nie są w stanie pokazać ich piękna.

  OdpowiedzUsuń
 13. Włąsnie kolejne miejsce trafiło na moją liste :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Kocham Czechy i Skalne Miasto także chcę zobaczyć ;) od nas do Czech jest bardzo blisko (niedaleko Wrocławia mieszkam)

  OdpowiedzUsuń