Nadciśnienie tętnicze - przyczyny, objawy, profilaktyka z ciśnieniomierzem naramiennym UA-651 od Diagnosis

18 marca

Nadciśnienie tętnicze to choroba dotykająca coraz większą część naszego społeczeństwa, bo już ponad 8 mln (!) Polaków na nią choruje, i wiele z tych osób jest tego nieświadomych. Błędnym jest przekonanie, że problem ten dotyczy wyłącznie osób starszych, ponieważ problem nadciśnienia dotyka również osoby w przedziale 31-44, z czego 90% wszystkich zachorowań ma charakter pierwotny. Jednym ze sposobów na kontrolowanie swojego ciśnienia jest jego regularny pomiar, pamiętając, że wzorcowy poziom to 139/89 mm Hg, i wszystkie znacząco wyższe odczyty powinny nas zastanowić, a przy powtarzających się złych wynikach koniecznie udać się do lekarza. Bardzo przydatnym urządzeniem do badania jest ciśnieniomierz naramienny UA-651 ze sklepu Diagnosis, który towarzyszy mi każdego dnia i "zmusza" do regularnych pomiarów, będąc przy tym niesamowicie wygodnym i łatwym w obsłudze urządzeniem.

Przyczyny i objawy nadciśnienia tętniczego
Nadciśnienie tętnicze może mieć charakter pierwotny, uwarunkowany genetycznie lub wtórny, czyli będący objawem choroby, najczęściej choroby nerek, wady serca czy schorzeń naczyń krwionośnych. O ile nadciśnienie tętnicze jest łatwiej wykryć, o tyle o pierwotnym większość z nas nie wie i nie diagnozuje się tego w porę, co niestety może prowadzić do groźnych powikłań a nawet śmierci. Nadciśnienie tętnicze pierwotne możemy "nabyć" w spadku po rodzicach, w sytuacji, kiedy choroba ta występowała w rodzinie, możemy również się go nabawić pod wpływem stresu, nerwicy, złej diety, braku aktywności fizycznej czy poprzez przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych. 
Osoby starsze, powyżej 65 roku mogą borykać się jeszcze z migotaniem przedsionków, wówczas dla nich pomocne będą ciśnieniomierze afib, które znacząco redukują ryzyko udaru. 
Jakie są objawy tego zdradzieckiego schorzenia?
nadpobudliwość nerwowa
problemy ze snem
uczucie ucisku w głowie, zwłaszcza w okolicach skroni
szumy i zawroty głowy
zaburzenia widzenia
pękanie drobnych naczynek w gałce ocznej
uczucie ucisku w klatce piersiowej

Dlaczego zdecydowałam się podjąć ten temat i regularnie zacząć prowadzić pomiary ciśnienia?
Otóż głównym powodem dla którego temat mnie zainteresował była sytuacja sprzed ponad 6 lat, kiedy będąc na początku 7 miesiąca ciąży, podczas rutynowej wizyty u lekarza prowadzącego ciążę, okazało się, że mam ciśnienie 170/110 i lekarz kazał mi niezwłocznie jechać do szpitala. Wywołało to moje zdumienie, bo owszem głowa bolała mnie od kilku dni, ale to nic nowego, odkąd pamiętam, zawsze miałam dni, kiedy głowa mnie bolała. Dopiero w szpitalu dotarło do mnie jak poważna to sytuacja, na dodatek zagrażająca życiu mojemu maleństwu. Kolejne pomiary były równie złe, leki obniżające ciśnienie nie działały, miałam złe wyniki KTG i rano następnego dnia ordynator szpitala zdecydował o natychmiastowym cesarskim cięciu, ponieważ dziecko zaczęło się owijać pępowiną. To wszystko działo się tak szybko, że nie do końca byłam świadoma powagi sytuacji, a okazało się, że operacja została przeprowadzona w ostatniej chwili, bo kilka godzin zwłoki i dziecko udusiłoby się pępowiną. Teraz wszystko co złe mamy za sobą i jestem mamą radosnej, zdrowej i rezolutnej sześciolatki. Piszę o tym dlatego, że niestety temat nadciśnienia nie zniknął wraz z rozwiązaniem ciąży. Nadal są dni kiedy mam wysokie ciśnienie, już nie tak jak wtedy podczas ciąży, ale niestety podwyższone, co wychodzi nawet podczas rutynowych badań do pracy. Póki co robię codzienne pomiary, zmieniłam tryb odżywiania, odstawiłam sól i szkodliwe tłuszcze i póki co jest ok. 
Dlaczego wybrałam  ciśnieniomierz naramienny UA-651 i jakie są jego zalety?
Wielką pomocą jest dla mnie ciśnieniomierz naramienny UA-651, który łatwo, szybko i bardzo precyzyjne dokonuje pomiarów, wystarczy wcisnąć guziczek i czekać cierpliwie na wyniki. 
Poniżej jego szczegółowe parametry:
-Klinicznie sprawdzony algorytm pomiarowy - Czytelny, 3-liniowy wyświetlacz - Pomiar dokonywany jednym przyciskiem - Dokonuje pomiaru przy nieregularnym pulsie IHB - Wskaźnik Klasyfikacji Ciśnienia Krwi wg Światowej Organizacji Zdrowia* (WHO)  - Pamięć 30 ostatnich pomiarów, wskazuje średni wynik ze wszystkich pomiarów - Komfortowy mankiet SlimFit  M  (22-32 cm), opcjonalnie L (31-45 cm) - Możliwość pracy z zasilaczem sieciowym.
Zestaw do pomiaru składa się z niewielkich wymiarów urządzenia, mankietu, kompletu baterii, instrukcji obsługi i wygodnego woreczka do jego przechowywania. 
Przed przystąpieniem do badania należy podłączyć mankiet naramienny do urządzenia i nałożyć go na ramię ok. 2-3 cm powyżej łokcia. Mankiet zakładamy oczywiście na gołą rękę i nie powodujemy jego skręcania, ponieważ zaburzy to odczyt pomiarów. Po naciśnięciu START mankiet automatycznie pompuje powietrze i po kilku/kilkunastu sekundach dokonuje pomiaru ciśnienia skurczowego i rozkurczowego oraz tętna. Po zakończeniu badania urządzenie samo się wyłączy. Raz, dwa, trzy i już po wszystkim. Fajnie, że urządzenie zapamiętuje ostatnie 30 pomiarów, możemy je sobie spisać i porównać, będziemy wówczas wiedzieli, czy jest coś niepokojącego i czy trzeba udać się do lekarza. 
Diagnosis posiada w swojej ofercie również inne przydatne wyroby medyczne jak np. inhalatory dziecięceciśnieniomierzeglukometrytermometrytesty ciążowe i na narkotyki
A czy Wy regularnie wykonujecie pomiar ciśnienia? Z jakich urządzeń korzystacie, nadgarstkowych czy naramiennych?


Zobacz także

17 komentarze

 1. Naramienne ciśnieniomierze są najlepsze ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mierzę regularnie, też mam problemy z nadciśnieniem. Wczoraj była nawet u mnie karetka na sygnale. Miałam 250/140. Dziś jest mniejsze choć też wysokie. Ciśnienia trzeba pilnować ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jej nawet nie wiedziałam, że można mieć tak wysokie ciśnienie jak Ty miałaś! faktycznie trzeba regularnie mierzyć i je kontrolować

   Usuń
 3. Jako sercowiec w sumie powinnam mieć taki sprzęt w domu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. u mnie w domu takie urządzenie mam zarówno ja jak i moja mama, która ma problemy z sercem

   Usuń
 4. Ja miałam ogromne problemy z ciśnieniem w ciąży... a szczególnie lod koniec :/ i ze względu na to miałam cc...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no właśnie ja też ze względu na to miałam cc ale niestety problem nadciśnienia nie zniknął :-/

   Usuń
 5. Każdy powinien mieć w swoim domu takie urządzenie:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Przydałoby mi się takie urządzenie. W zasadzie nie mam takich problemów, ale warto mieć coś takiego w domu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zgadzam się, to jest jedno z tych urządzeń, które powinno się mieć w domu

   Usuń
 7. Rzadko niestety mierze ciśnienie, przydał by mi się taki ciśnieniomierz :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja mam strasznie wysokie ciśnienie, ogólnie jestem sercowcem. Miałam kiedyś podobne urządzenie do mierzenia ciśnienia ale szczerze mówiąc jakoś nie byłam regularna i rzadko kiedy je mierzyłam. Muszę to zmienić :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. odkąd mam ten ciśnieniomierz to bardzo pilnuję się, aby codziennie mierzyć ciśnienie, postawiłam go na widoku i nie sposób o nim zapomnieć :-)

   Usuń
 9. No cóż - u mnie ostatnio rozpoznano wadę serca. Niedomykalność zastawki mitralnej...
  Na szczęście wada jest niewielka i trybem życia mogę ją przewalczyć. Tak też robię. Nie mogę przy niej jednak doprowadzać do nadciśnienia.
  Na razie mi to nie grozi, bo moje naturalne, spoczynkowe wynosi ok. 110/60 :) I nie, nie jest za niskie - czuję się z nim bardzo dobrze :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja mam w drugą stronę, czyli niskie ciśnienie. Bardziej upierdliwe na codzień (migreny), ale mniej niebezpieczne dla zdrowia :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Świetny artykuł. Bardzo praktyczny :) Najlepszy ciśnieniomierz to Cisnieniomierz Omron.

  OdpowiedzUsuń