Ajurweda i aromaterapia Light i Bryan Millerowie - sekrety dbania o ciało według filozofii staroindyjskiej

13 lipca

"Ajurweda i aromaterapia" to książka stworzona przez amerykańskich lekarzy, którzy od wielu lat nauczają aromaterapii, ajurwedy, zielarstwa i naturalnych metod neutralizowania dolegliwości związanych z menopauzą. Impulsem do jej napisania, były wieloletnie obserwacje pacjentów, którzy borykali się z różnymi schorzeniami i szukali alternatywnych metod leczenia, opartych na naturalnych składnikach, którym medycyna konwencjonalna nie była w stanie pomóc. Poradnik zaskakuje nie tylko bardzo przystępną formą, ale przede wszystkim bogatą treścią, w której znajdziemy m.in. informacje jak stosować olejki aromaterapeutyczne w kuchni, kosmetyce czy podczas masażu, gotowe receptury na powszechne dolegliwości oraz opis właściwości ponad 100 olejków eterycznych, które znajdą uznanie zwłaszcza wśród fanek naturalnej pielęgnacji. 
ROZDZIAŁ I AJURWEDA NAUKĄ O ŻYCIU
Aby w pełni zrozumieć ajurwedyjskie postrzeganie dbania o duszę i ciało, oraz osiągnięcie harmonii w życiu, należy przede wszystkim poznać jej historię i filozofię, które determinują wszelkie podejmowane działania. Wiedzieliście, że ajurweda to najstarszy na świecie udokumentowany system leczniczy, stosowany przez lekarzy od ponad 5000 lat? Tutaj nie ma miejsca na stosowanie leków, profilaktyka stoi na pierwszym miejscu, a zdrowie można osiągnąć poprzez dążenie do stanu równowagi i harmonii, ponieważ zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak fizyczne. 
Zaskakującym nieco stwierdzeniem jest fakt, że zgodnie z filozofią ajurwedyjską przyjemność to jeden z celów życia. Ale żeby nie było zbyt pięknie, to jest wyraźnie napisane, że zbytnie pobłażanie sobie może spowodować utratę zdolności odczuwania przyjemności, pojawią się pierwsze dolegliwości związane ze zbytnim folgowaniem sobie.
Według ajurwedy celami życia są:
 • spełnianie obowiązków wobec społeczeństwa
 • gromadzenie dóbr wynikające z wypełniania obowiązków
 • zaspokajanie uzasadnionych pragnień dzięki posiadanym dobrom
 • uświadamianie sobie, że w życiu chodzi o coś więcej niż tylko obowiązki, dobra i pragnienia.
W tym rozdziale określimy również swój typ metaboliczny wypełniając załączone kwestionariusze, dotyczące typu ciała, cech zmiennych, stanu umysłu i emocji. Dzięki nim poznamy swoje mocne i słabe strony i będziemy mogli wprowadzić zmiany w stylu życia i diecie. W zależności od typu metabolicznego, który wyjdzie nam w podsumowaniu wyników kwestionariuszy, mam zaproponowane gotowe diety przywracające równowagę ciała, z podziałem na zboża, owoce, warzywa, nabiał, warzywa strączkowe, przyprawy, orzechy i nasiona, substancje słodzące i napoje. Przyznam się, że jest to bardzo duże ułatwienie dla osób, które chcą zmienić swój tryb odżywiania,  i które nie do końca wiedzą co jest dla nich wskazane - taki mini poradnik dietetyczny w formie przejrzystych tabel.

ROZDZIAŁ II AROMATERAPIA I OLEJKI ETERYCZNE
Pierwsze ślady obecności substancji aromatycznych odkryto na ścianach jaskiń Lascaux we Francji i pochodzą one sprzed 18 000 lat, są to malunki przedstawiające rośliny lecznicze. Pierwsze zapisy zaś pochodzą sprzed 4500 lat p.n.e. i dotyczą kultury egipskiej. Na papirusach opisane jest zastosowanie balsamów, perfumowanych olejków, wonnej kory i żywicy oraz produkcja aromatyzowanego octu, wina i piwa. Wszystkie te receptury opracowywali kapłani, którzy interpretowali wolę bogów i przekazywali ją ludziom. Znali wiele metod leczenia, znali leki na katar sienny a nawet metody antykoncepcji. Wiecie jaki był egipski przepis na antykoncepcję? Otóż, mieszano ze sobą akację, kolokwintę, daktyle i miód i umieszczano je w pochwie - tam naturalne bakterie wywoływały fermentację i wytwarzały kwas mlekowy, który działał plemnikobójczo.
Również Grecy i Rzymianie doceniali wielką moc zielarstwa i aromaterapii, i tak np. masaż z użyciem olejków eterycznych był metodą leczniczą zalecaną przez Hipokratesa do codziennego stosowania. To właśnie Grecy i Rzymianie jako pierwsi zaczęli sprzedawać perfumy na większą skalę. 
Nie można zapomnieć o Europie, niemniej jednak po upadku Cesarstwa Rzymskiego, Europa pogrążyła się w mrokach, i cała wiedza o ziołolecznictwie została zamknięta w klasztorach i praktykowana przez mnichów, produkujących leki w postaci herbat ziołowych, olejów z wyciągami z ziół, leczniczych piw, win i nalewek ziołowych.
Wiecie, że za współczesnego ojca aromaterapii uważa się francuskiego chemika, dr. Rene - Maurice'a Gattefosse'a, który podczas przypadkowego wybuchu w domowym laboratorium poparzył sobie rękę i wyleczył ją olejkiem lawendowym. To on stworzył określenie "aromaterapia", a w 1937 roku opublikował książkę pod tym tytułem.
Jak zapewne wiecie, olejki eteryczne można pozyskać z każdej części rośliny, ale czy wiedziałyście, że w zależności od tego, z której części rośliny pochodzą, mają inny wpływ na ciało i umysł? I tak, kwiaty dają olejki o działaniu uspokajającym, odurzającym lub rozluźniającym. Żywica, drewno, kora i wydzieliny zazwyczaj zawierają olejki eteryczne o działaniu rozgrzewającym, które poprawiają krążenie. Liście najczęściej mają właściwości lecznicze i wychładzające, dzięki zawartemu w nim zielonemu chlorofilowi (bardzo zbliżonemu strukturalnie do naszej hemoglobiny). Korzenie, jako części rośliny związane z elementem ziemi, są bardzo cenne i mogą dawać silne poczucie ugruntowania. Olejki pozyskiwane z owoców mają mocne działanie rozszerzające, udrażniające i pobudzające. 

ROZDZIAŁ III ZASTOSOWANIE OLEJKÓW AJURWEDYJSKICH
Najciekawszy dla mnie rozdział ze wszystkich, znalazłam tu ogrom informacji o zastosowaniu poszczególnych olejków w pielęgnacji skóry czy włosów, gotowe przepisy na dolegliwości takie jak np. cellulit czy przesuszenie skóry. Okazuje się, że olejki eteryczne można z powodzeniem stosować w kuchni, a nawet jako element miłosnej gry wstępnej, ponieważ wiele za nich to silne afrodyzjaki. 
Wypełnione wcześniej kwestionariusze pozwalają określić typ ciała i skóry, i w zależności od typu cery dobrać odpowiednie olejki do jej pielęgnacji.
Skóra wata jest sucha, łuszcząca się, pękająca, pomarszczona, cienka, zimna, szorstka. Korzystnie wpływają na nią olejki: rumiankowy, z szałwii muszkatołowej, geranium, lawendy, jatamansi, róży, drzewa różanego, drewna sandałowego i wetywerii.
Skóra pitta jest skłonna do podrażnień, trądziku oraz nadwrażliwości, a pomóc jej mogą takie olejki eteryczne jak: rumianek pospolity, geranium, jaśmin, lawenda, róża, drzewo różane, drewno sandałowe, mięta pieprzowa. Kiedy skóra pitta przetłuszcza się, wówczas warto sięgnąć po olejki: bergamotkowy, kamforowy, cedrowy, cyprysowy, geranium, jałowcowy, lawendowy, cytrynowy, z drzewa różanego, z drewna sandałowego i wetywerii, ponieważ zmniejszają one wydzielanie sebum.
Skóra kapha często jest gładka, normalna i gruba, ale niekiedy krążenie krwi jest słabe, dlatego w razie wychłodzenia czy obrzęku pomocne będą olejki z brzozy, szałwii muszkatołowej, cyprysu, pomarańczy, rozmarynu, eukaliptusa i jałowca. 
Ajurweda ma również porady w zakresie pielęgnacji włosów, oparte na dobroczynnym działaniu olejków eterycznych. 

Na wypadanie włosów pomagają olejki eteryczne z brzozy, brahmi, rumianku, kolendry, mięty pieprzowej, róży i drzewa różanego.
Do przetłuszczających się włosów zaleca się stosować cedr, lawendę, cytrynę, szałwię, melisę i cyprys.
Proces siwienia włosów powstrzymują olejki kolendry, szałwii i cytryny.
Na porost włosów dobre są rozmaryn, kolendra, cedr i brzoza.
Na rozdwajające się końcówki zaleca się drzewo różane, drewno sandałowe i wetywerię.
Na łupież pomagają lawenda, krwawnik, drewno sandałowe, melisa, liść laurowy, cytryna, neem i cyprys.
Jeśli chodzi o pielęgnację skóry, to w książce znalazłam porady na takie problemy skórne jak:
cellulit - zwalczyć go pomogą olejki z pomarańczy, brzozy, cyprysu, jałowca, cytryny czy rozmarynu;
popękane naczynka - pomogą tu olejki z rumianku pospolitego, róży, neroli, lawendy, nasion pietruszki i drzewa różanego.
Jeśli lubicie "kręcić" własne maści, to znajdziecie tutaj kilka ciekawych przepisów z wykorzystaniem olejków eterycznych, np. na oparzenia czy o działaniu przeciwgrzybicznym.

ROZDZIAŁ IV CHARAKTERYSTYKA OLEJKÓW
Ostatni rozdział to bogactwo wiedzy o roślinach, z których uzyskuje się olejki eteryczne, o ich zastosowaniach i wpływie zarówno na ciało, jak i psychikę, często poparte przykładami z życia autorów książki. Ot, przykład pierwszy z brzegu:
Mieszkając na Hawajach, często podróżowaliśmy z jednej wyspy na drugą małymi samolotami. Pewnego razu po szybkim śniadaniu znalazłem się w szaleńczo kołyszącym się samolocie, w samym środku nagłej, tropikalnej burzy, i poczułem silne mdłości. Pewna przerażona pasażerka siedząca z tyłu nie wytrzymała - nieznośny zapach zawartości jej żołądka sprawił, że wkrótce także reszta pasażerów był bliska torsji. Na szczęście miałem przy sobie swój zestaw, wlałem więc sobie bezpośrednio na język kilka kropli olejku anyżowego poczułem natychmiastową ulgę i udało mi się nie zwymiotować do końca lotu.
Jak widać, olejki mają zastosowanie również w życiu codziennym, poradnik obfituje w konkretne przykłady ich wykorzystania, niektóre były mi znane, inne są dla mnie nowością. Z racji tego, że olejków eterycznych jest mnóstwo, autorzy bardzo ciekawie i przejrzyście opisali każdy z nich. Informują z których roślin je pozyskano, do jakiej rodziny należą, jaka jest ich nazwa botaniczna i powszechnie stosowana. Dowiemy się również o ich smaku i oddziaływaniu na ciało, na jakie tkanki wpływają najmocniej, na jakie dolegliwości można ich używać i jakie są przeciwwskazania. 

REASUMUJĄC
"Ajurweda i aromaterapia" to poradnik, który bardzo pozytywnie mnie zaskoczył, spodziewałam się nudnych filozoficznych wywodów, niezrozumiałego dla Europejczyka języka, a dostałam bardzo przystępnie napisany, bogaty w porady i przepisy poradnik urodowo - pielęgnacyjno - zdrowotny.
W pewnym stopniu przypomina mi porady naszych babć, oparte na ziołolecznictwie i aromaterapii, za pomocą których leczono różne dolegliwości. Bardzo podoba mi się przedstawienie istoty filozofii ajurwedyjskiej, która stanowi klucz do zrozumienia tej staroindyjskiej metody lecznictwa. W naszym współczesnym świecie, w którym dominuje niepohamowany konsumpcjonizm, pośpiech i stres, wskazówki zawarte w książkę stanowią nieocenione źródło osiągnięcia wewnętrznej harmonii, a nawet wyleczenia wielu dolegliwości. 
Fanki naturalnej pielęgnacji, włosomaniaczki i zwolenniczki naturalnej medycyny powinny w szczególności zapoznać się z tą książką, tak samo jak wszyscy ci, dla których zdrowy tryb życia jest wartością nadrzędną. Poradnik możecie kupić na stronie Zielonego Sklepu w cenie 49 zł.
Zetknęłyście się już z kosmetykami lub książkami ajurwedyjskimi? Korzystacie z tych niekonwencjonalnych sposobów dbania o zdrowie i urodę?


Zobacz także

24 komentarze

 1. Długo, długo przed blogowaniem zgłębiałam temat, czas sobie co nieco odświeżyć ;) Frezje <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja dopiero od niedawna zgłębiam ajurwedę i nadal nie wiem zbyt wiele :P kocham frezje :-)

   Usuń
 2. wow moje ulubione tematy, kupię książkę na pewno! czasami używam olejków, a ajurwedę poznałam dzięki książkom Agnieszki Maciąg :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ooo nie wiedziałam że Agnieszka Maciąg jest fanką ajurwedy :-) mam na oku jej ostatnią książkę "Smak zdrowia" :-)

   Usuń
  2. ja już ją mam, zaczęłam czytać :)

   Usuń
  3. daj znać, czy jest ciekawa i czy warto kupić :-)

   Usuń
 3. Oo ciekawa ksiazka,musze ja zakupic!;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Chętnie się w tą książkę zaopatrzę, przyda się :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jest w niej tyle ciekawych porad, że z pewnością znajdziesz coś interesującego dla siebie :-)

   Usuń
 5. Z chęcią zakupią tą książkę :) Uwielbiam ajurwedę :D
  http://natalie-forever.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawa propozycja. Nigdy nie interesowalam się ayurweyda ale może warto ☺

  OdpowiedzUsuń
 7. Widziałam tą książkę w zielonym sklepie i mam ją na oku bo nie ukrywam, że bardzo lubię olejki eteryczne, podobnie zresztą jak ajurwedę i inne naturalne filozofie dbania o ciało :)

  Olejki eteryczne kojarzyły mi się głównie z Indiami oraz Starożytnym Rzymem i Grecją, nie miałam pojęcia że są aż tak stare :D Do moich ulubionych należą lawendowy oraz z mięty pieprzowej, bo oprócz świetnych właściwości mają też przepiękny zapach <3

  Sakurakotoo ❀ ❀ ❀

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. olejek lawendowy to chyba najbardziej popularny spośród olejków eterycznych :-) uwielbiam jego zapach, zawsze mnie uspokaja i wycisza

   Usuń
 8. Myślę że mogłabym z niej wiele się nauczyć :) mogłaby być fajną inspiracją :) tak mi się wydaje.

  OdpowiedzUsuń
 9. Dla samej filozofii chętnie bym zajrzała, bo nie miałam okazji zapoznać się z nią bardziej szczegółowo :P

  OdpowiedzUsuń
 10. Ooo to coś dla mnie!Pierwszy raz widzę tą książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Kiedyś tak, potem zarzuciłam ten temat. Niemniej po fali zachwytów nad sztucznymi woskami zapachowymi ponownie przeprosiłam się z olejkami eterycznymi :)

  OdpowiedzUsuń
 12. U mnie w domu olejki to postawa :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Słyszałam o tym i nawet poszukiwałam kilku kosmetyków gotowych 😊 świetnie wszystko opisałam.. prawdziwa skarbnica wiedzy 😘

  OdpowiedzUsuń
 14. chętnie zapoznałabym się z tą książką, są olejki zapachowe np. lawendowy, które doskonale mnie relaksują

  OdpowiedzUsuń
 15. so nice post :)
  have a nice weekend :)

  https://www.instagram.com/tijamomcilovic/
  http://itsmetijana.blogspot.rs/

  OdpowiedzUsuń
 16. Do tej pory jakoś wyjątkowo mnie ta pozycja nie kusiła, ale po Twojej opinii znacząco zmieniłam swe spojrzenie :D

  OdpowiedzUsuń