Weekendowe zwiedzanie Pragi - co warto zobaczyć i co trzeba zabrać decydując się na podróż samochodem

23 lipca

Zwiedzanie stolicy Czech już od dawna chodziło mi po głowie, tak więc nie zastanawiając się długo, na początku lipca wyruszyliśmy samochodem w kierunku Pragi. Zanim jednak zdecydowaliśmy się na ośmiogodzinną podróż samochodem, musieliśmy uzupełnić wyposażenie samochodu, doczytać informacje na temat winiet i ustalić plan zwiedzania miasta, tak aby zobaczyć najciekawsze miejsca. Nie mogło oczywiście zabraknąć wizyty w DM-ie i obowiązkowych zakupów kosmetyków Balea, ale o tym będzie w dalszej części posta. Jeśli myślicie o wyjeździe do Cech właśnie samochodem, to koniecznie przeczytajcie ten post, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.
Dokumenty, winiety, przepisy drogowe i obowiązkowe wyposażenie samochodu w Czechach
Z racji tego, że Czechy należą do UE i Strefy Szengen, wymaganym dokumentem do poruszania się w jego granicach jest dowód osobisty. Oprócz tego musicie mieć oczywiście prawo jazdy, ubezpieczenie OC pojazdu i winietę.
Winiety nie są obowiązkowe, ale musimy je mieć na autostradach (oznaczone literką D). Płatne odcinki oznaczone są znakiem przedstawiającym sześciobok z szarym kółkiem pośrodku. Korzystając z GPS możemy oczywiście wybrać trasę z ominięciem płatnych odcinków, ale ryzyko, że mapa jest nieaktualna, albo że są jakieś prace drogowe i wyznaczone objazdy, jest na tyle sporo, że my po prostu przed wjazdem do Pragi, na pierwszej stacji czeskiej, kupiliśmy winietę.
Kupując winiety mamy do dyspozycji 3 rodzaje: 10-dniową, miesięczną i roczną, przy czym ta na 10 dni kosztuje 310 koron czeskich (ok. 54 zł). 
Winieta musi zostać przedziurawiona przez sprzedawcę, który pyta, od którego dnia ma być ważna, potem wpisujemy nr rejestracyjny samochodu i przyklejamy większą jej część na wewnętrzną przednią szybę auta, w prawym, dolnym rogu. Mniejszą część winiety zachowujemy na wypadek kontroli.

Czesi bardzo przestrzegają ograniczeń prędkości i uwierzcie mi, nie spotkaliśmy się z piratami drogowymi, czy chociażby przekraczaniem prędkości: 130 km/h (autostrada), 90 km/h (poza terenem zabudowanym) i 50 km/h ( w terenie zabudowanym).

Bardzo ważne jest obowiązkowe wyposażenie samochodu, które odbiega od naszych wymagań. To co trzeba mieć w aucie to:
trójkąt bezpieczeństwa
apteczka
gaśnica
komplet żarówek zapasowych wraz z bezpiecznikami
koło zapasowe
Czesi, podobnie jak Polska, ratyfikowała Konwencję Wiedeńską o Ruchu Drogowym w myśl której, przepisy dotyczące wymaganego wyposażenia samochodu dotyczą samochodów zarejestrowanych tylko w danym kraju. Czyli samochód zarejestrowany w Polsce obowiązują polskie przepisy wyposażenia auta, jednak jeśli traficie na wyjątkowego złośliwego policjanta, to możecie mieć problemy. 
Jeśli chodzi o walutę płatniczą, to zdecydowanie korzystniej wypada płacenie w koronie czeskiej niż w euro, ponieważ płacąc w euro i tak wydają resztę w koronach i na dodatek zaokrąglają sobie wartości. Co ciekawe, nie wszędzie można płacić kartą, nawet będąc na Starym Mieście, w kilku restauracjach spotkaliśmy się z sytuacją, że nie było płatności kartą, tylko gotówka.
Poza tym płacenie kartą też nie jest dobre, bo w moim przypadku, przy każdej transakcji płaciłam za przewalutowanie, i w ostatecznym rozrachunku wychodzi to niekorzystnie.  Tak więc polecam zabrać ze sobą gotówkę, a kartą płacić w ostateczności.

Gdzie szukać noclegu, aby nie przepłacić?
Nie zdziwi Was zapewne fakt, że noclegu szukałam przez Booking, jednak zaznaczę, że szukałam jak najbliżej centrum, bo z kilkuletnim dzieckiem długie chodzenie jest wyjątkowe uciążliwe ("mamo nie mam siły", "ile jeszcze?", "kiedy będziemy na miejscu?"...). Aby zminimalizować koszty szukałam hostelu i takowy znalazłam w kamienicy (nazwa obiektu to Pension City Center & L`Opera), 10 minut spacerkiem do pl. Wacława. Po drugiej stronie hostelu był przystanek tramwajowy, z którego w ciągu 5 minut byliśmy na pl. Wacława. Lokalizacja super, wbrew pozorom cicha okolica, pokój i łazienka czyściutkie, wszystko schludne, nie było się do czego doczepić. Za 3 noce w pokoju z własną łazienką i świetną lokalizacją, zapłaciłam nieco ponad 1100 zł, i to była jedna z najtańszych opcji na Bookingu.
Poruszając się tramwajami kupowaliśmy bilety w automatach usytuowanych w każdym tramwaju (płatność wyłącznie kartą). Nie radzę ryzykowania jazdy na gapę, bo "kanarów" widzieliśmy codziennie, a dodam, że nie są oni "oznakowani" tak jak nasi, wobec czego ciężko ich rozpoznać.

Co warto zobaczyć w Pradze?
Absolutnie obowiązkowym punktem zwiedzania jest Zamek na Hradczanach, inaczej zamek praski  (cz. Pražský hrad), dawna siedziba królów czeskich i największy pod względem zajmowanej powierzchni zamek na świecie. 
Kupując bilety na zwiedzanie, wybrałam karnet rodzinny za 700 CZK obejmujący:
Zamek Praski – Trasa A I Stary Pałac Królewski, III Bazylika św. Jerzego, V Złota Uliczka, VIII Katedra św. Wita, II Wystawa Z kart historii Zamku Praskiego, VII Wieża Prochowa, IX Pałac Rożembergów. Na bilecie Pani zaznacza nam na mini mapce kolejność i kierunek zwiedzania, więc nie ma większego problemu z dotarciem w miejsca, bo wszystko jest świetnie oznaczone.
Największe wrażenie zrobiła na nas monumentalna katedra św. Wita, w której przechowywane są insygnia koronacyjne królów czeskich, w tym korona św. Wacława. Katedra jest tak ogromna, że ciężko było uchwycić ją całą na zdjęciu.
Kolejną ciekawą atrakcją na terenie kompleksu zamkowego, jest Złota Uliczka, nazywana kiedyś ulicą Złotniczą, bo prawdopodobnie była siedzibą miejscowych złotników - Żydów szukających schronienia za murami zamku. Aż do lat 50-tych XX wieku służyły one jako budynki mieszkalne, obecnie znajdują się w nich sklepiki, galerie czy wystawy z oryginalnym wyposażeniem.
Na zwiedzanie całego kompleksu praskiego zamku warto zarezerwować sobie cały dzień, bo ludzi jest sporo (szczególnie chińskich wycieczek), a naprawdę warto zajrzeć wszędzie. 

Kolejne miejsce na mapie zwiedzania to most Karola na Wełtawie - idealne do robienia zdjęć, trzeba tylko uważać na ludzi, bo tłumy są PRZEOGROMNE. Nawet nie zdawałam sobie sprawy. że ten most jest najstarszym mostem kamiennym o tak dużej rozpiętości przęseł (17 łęków spoczywa na 15 filarach). Most jest obecnie otwarty tylko dla ruchu pieszego, choć dawniej kursował po nim tramwaj konny, w latach 1905–1908 tramwaj elektryczny, a do 1965 ruch samochodowy.
Schodząc z mostu w kierunku Hradczan, warto udać się w kierunku ściany Johna Lennona, miejsca kultowego dla wszystkich fanów Beatlesów. Ściana ta od lat 80. XX wieku jest zapełniana graffiti, inspirowanymi Johnem Lennonem i tekstami piosenek Beatlesów. Atmosfera panująca tam jest niezwykła, ludzie śpiewają, robią zdjęcia, malują graffiti a nawet tańczą.
Niedaleko mostu Karola znajduje się Brama Prochowa - jeden z symboli Pragi. Budowę tej 65 metrowej późnogotyckiej bramy miejskiej rozpoczęto w roku 1475 na zlecenie Władysława II Jagiellończyka. Została wybudowana na fundamentach starszej bramy z XIII wieku, która istniała w tym miejscu. Po przeniesieniu siedziby królewskiej na Hradczany, brama utraciła swoje znaczenie reprezentacyjne. 
Koniecznie trzeba udać się też na pl. Wacława, miejsce klimatyczne zwłaszcza wieczorem, z mnóstwem sklepików, galerii handlowych, kawiarenek i restauracji. To tam znajduje się majestatyczny budynek Muzeum Narodowego.
Inne miejsce warte zobaczenia to Rynek Staromiejski i jego największa atrakcja - średniowieczny zegar astronomiczny, znajdujący się ścianie Ratusza. Skonstruowany w 1410 roku jest jednym z najbardziej znanych zegarów astronomicznych na świecie. Zegar składa się z trzech głównych części: astronomicznej - pokazującej położenie ciał niebieskich, kalendarzowej - z medalionami reprezentującymi miesiące i animacyjnej - z ruchomymi figurkami dwunastu apostołów i wyobrażeniami Śmierci, Turka, Marności i Chciwości.
Wokół rynku jest mnóstwo klimatycznych i urokliwych uliczek, które zachwycają pięknem, zwłaszcza kolorowe kamienice z mnóstwem fresków wywarły na nas ogromne wrażenie. W zasadzie zwiedzając Pragę to głowa nieustannie nam się obracała, bo na każdym kroku było coś ciekawie: tak to jest, kiedy miasto nie zostało zniszczone w wyniku działań wojennych...
A teraz pora na to co tygryski lubią najbardziej, czyli ZAKUPY. Decydując się na zakup pamiątek warto zajrzeć do kilku sklepów bo ceny są zróżnicowane, i niektóre drobiazgi drogie. Oprócz standardowych pamiątek jak: magnesy, opakowanie na okulary, kieszonkowe lusterko, wachlarz czy książeczka z rycinami atrakcji Pragi, zdecydowanie warto przywieźć ze sobą piwo. :-) I nie mówię tu o oklepanym Pilsnerze czy Kozelu, ale pysznym i polecanym przez wielu naszych znajomych, piwie Staropramento i Złoty Bażant. 
Ps. Chcąc kupić jakieś większe pamiątki z Krecikiem musicie szykować się na większy wydatek, ale tylko spójrzcie jak on słodko wygląda. :-)
Idąc uliczkami w okolicy mostu Karola zajrzeliśmy do popularnego czeskiego sklepu - Manufaktury, w której kupimy tradycyjne wyroby ceramiczne, drewniane pamiątki, zabawki, ale przede wszystkim ich KOSMETYKI. Ceny wcale nie są wygórowane, a sam wystrój sklepu powala na kolana. Wszystko jest pięknie wyeksponowane, zapach jest cudowny i można trafić na ciekawe promocje.
Oprócz jojo i kubka z Krecikiem, skusiłam się na peelingujące pomarańczowo - grejpfrutowe mydło, a mój mąż na perfumy o ciekawej, cytrusowo - drzewnej nucie. Generalnie ten sklep to raj dla kobiet. :-)
Na koniec polecam zakupy w drogerii DM, w której półki uginają się od kosmetyków Allverde czy Balea, i to w bardzo dobrych cenach. W przypadku Balea to brałam te kosmetyki w ilości niemalże hurtowej, na dodatek wiele z nich było w limitowej serii. Skusiłam się głównie na żele, szampony i odżywki. DM ma też swoje kosmetyki do makijażu, skusiłam się na paletkę cieni (świetna pigmentacja) i wydłużający tusz do rzęs. W odległości kilku minut spacerkiem od hostelu miałam aż 3 DM-y, tak więc za każdym razem wpadałam i sprawdzałam co jest ciekawego. Warto też zaopatrzyć się w niej w chemię gospodarczą, jak np. płyny do prania czy płyny do płukania, bo płaci się za nie średnio o ponad połowę mniej niż u nas.

Praga pożegnała nas przepięknym zachodem słońca na bulwarach nad Wełtawą, fajne miejsce, aby wieczorem usiąść, napić się piwa czy pospacerować.
Reasumując: Praga to przepiękne miasto z klimatycznymi uliczkami, sklepikami, kawiarenkami i restauracjami. Kamienice zachwycają kolorami i zdobieniami, jest mnóstwo średniowiecznej zabudowy, nawet w przypadku kościołów. Na Starym Mieście i w okolicach mostu Karola spotkaliśmy mnóstwo latarni gazowych, kopii lamp pochodzących z XIX wieku, które o zmroku tworzą niesamowity klimat. Mimo, że od naszego wyjazdu minęły już 2 tygodnie, to my nadal wspominamy piękno zamku na Hradczanach, czy mostu Karola. Praga to miasto wprost idealne na weekendową wycieczkę samochodem.
Byliście już może w Pradze? A może zwiedzaliście inne czeskie miasta?


Zobacz także

20 komentarze

 1. Piekna i klimatyczna jest Praga, ja mieszkalam w Brnie i Czechy bardzo mnie uwiodly i oczarowaly swoim pieknem i czystoscia <3

  OdpowiedzUsuń
 2. Do tej w pory w Pradze byłam tylko raz i dodatkowo zimą, muszę przyznać, że o tej porze jest to niezwykle nastrojowe miasto! Marzy mi się kolejna wizyta latem, może uda się za rok :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Super to wszystko opisałaś. Mam w planach wybrać się do Pragi. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jejku, kubek z Krecikiem uroczy! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. jesienią mieliśmy odwiedzić Pragę ale na się nie udało, może w tym roku, od dawna chcemy do niej zawitać, dzięki za ten przydatny wpis

  OdpowiedzUsuń
 6. Z ciekawością przeczytałam, po cichu planuję w najbliższym czasie wybrać się chociażby na 3-4 dni :)

  OdpowiedzUsuń
 7. my w pradze byliśmy w zeszłym roku w zimie i było równie pięknie!!

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie byłam nigdy w Pradze, ale jeśli kiedyś będę się wybierać to mniej więcej wiem na co się przygotować

  OdpowiedzUsuń
 9. W Pradze nie byłam. Kiedyś pracowałam z czechami, przy czeskiej granicy przez długi czas i odwiedziłam tylko Karvinę i Czeski Cieszyn ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Mam nadzieje że jeszcze kiedyś uda mi się podjechać do Pragi - cudne miejsce!
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Z chęcią wybrałabym się do Pragi:) Informacje bardzo przydatne :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Moja mama ostatnio była w Pradze. Była bardzo zadowolona urokiem tego miasta.

  OdpowiedzUsuń
 13. Uwielbiam Pragę, bardzo urokliwe miasto!

  OdpowiedzUsuń
 14. Ale tam pięknie, też mam zamiar się tam wybrać <3

  OdpowiedzUsuń
 15. Marzę o tym, aby w końcu tam kiedyś pojechać :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Byłam w Pradze już kilka razy i jest to naprawdę bardzo ładne miasto

  OdpowiedzUsuń
 17. Piękne miasto. Warto tam zdecydowanie pojechać. : )

  OdpowiedzUsuń
 18. też kiedyś zwiedzaółam Pragę w weekend, ale to zbyt mało!

  OdpowiedzUsuń
 19. Widzę, że tutaj dużo kwestii związanych z samochodem. Żona odnowiła ostatnio swój samochód i teraz wygląda jak nówka. Pięknie polakierowany, czyściutki. Jeździ jak marzenie. Dokupiła tez nowy zapach i ja chciałem Wam polecić zapachy z tej firmy fresso.pl do samochodu. Głównie korzystałam zawsze ze standardowych zapasów, ale te robią furrorę. Ten zapach jest genialny. Nie wiedziałem, że tak super i mocno może pachnieć w samochodzie. Koniecznie powinniście sprawdzić dla siebie.

  OdpowiedzUsuń