Książkowe HITY ostatnich miesięcy - subiektywny przewodnik (Coben, Chmielarz, Kopeć, Riley, Kienzler, Mackesy)

16 stycznia

Ostatnie tygodnie 2019 roku upłynęły mi na nadrabianiu zaległości książkowych, porządkowaniu spraw zawodowych i osobistych, jak również na wyznaczaniu nowych celów na 2020 rok. W głowie mam już plany na kolejne wycieczki po Polsce i zagraniczne wczasy, ale też na drobne metamorfozy mieszkania. Jedno małe marzenie związane właśnie ze zmianą wyglądu salonu zostało spełnione, w końcu zrobiłam porządek z książkami, pochowanymi na poddaszu i przypomniałam sobie, ile fascynujących książek mam, które aż się prosiły aby je wyeksponować. Idąc tym tropem, mam dla Was krótki przewodnik po interesujących premierach ostatnich miesiącach i myślę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Będzie zarówno mocny thriller, powieść obyczajowa z przepięknym wątkiem miłosnym i tłem historycznym, uniwersalna opowieść o miłości i mądrości życiowej, jak również zbiór fascynujących historii o ciemnej stronie przedwojennej Warszawy. 
Harlan Coben "O krok za daleko"
Zacznę od najnowszej, bo wczorajszej premiery Wydawnictwa Albatros, czyli od kolejnej książki mistrza thrillerów Harlana Cobena. 
Wyobraźcie sobie, że Wasza nastoletnia córka nagle znika. W takiej sytuacji został postawiony Simon Green, bohater powieści Cobena, który od miesięcy próbuje odnaleźć swoją córkę Paige. Kiedy trafia na jej ślad w Central Parku, jego oczom ukazuje się cień jego córki, która uzależniona od narkotyków, jest na granicy życia i śmierci. Niestety jest pod silnym wpływem swojego chłopaka Aarona i wkrótce znowu znika...
Simon postanawia za wszelką cenę ją odnaleźć. Wszystko się komplikuje, kiedy Aaron zostaje zamordowany, żona Simona postrzelona, a Paige kolejny raz ucieka... Simon musi sobie odpowiedzieć na pytanie, czy to jego córka jest morderczynią i w co tak naprawdę się wplątała? 
Wkrótce giną kolejne osoby, które pozornie nie mają nic wspólnego z Paige, jednak tropy prowadzą Simona do sekty Niebiosa Prawdy, z którymi kiedyś jego żona miała coś wspólnego...
"O krok za daleko" to mistrzowski thriller trzymający w napięciu, którego finał wbija w fotel. Misternie utkana intryga wodzi czytelnika za nos, podsuwa fałszywe tropy, aby pod koniec zszokować. Do czego jesteś w stanie się posunąć, aby ochronić najbliższych?

Wojciech Chmielarz "Żmijowisko" Wydawnictwo Marginesy
Żmijowisko to niewielka wieś ukryta wśród lasów i jezior, do której co roku przyjeżdża grupa znajomych ze studiów W rodzinnej agroturystyce znajdują  spokój i ciszę, mają okazję zapomnieć o pędzie wielkomiejskiego życia, alkohol leje się strumieniami, są też narkotyki, i niestety wzajemne pretensje i głęboko skrywane urazy...
W trakcie jednego z wieczorów znika córka jednej z par, piętnastoletnia Ada, a jej poszukiwania kończą się fiaskiem. Jej ojciec po roku wraca w to miejsce, aby spróbować ją odnaleźć. Nie jest mu jednak łatwo, bo żyje z piętnem wyrodnego męża i ojca (publiczne oskarżenia i obarczenie go odpowiedzialnością za zniknięcie córki zrujnowały mu życie zawodowe i prywatne), stygmatyzowany przez otoczenie, i jest persona non grata w Żmijowisku. 
Autor powoli wydarzenia teraźniejsze przeplata z retrospekcją, dzięki czemu krok po kroku dowiadujemy się, co tak naprawdę wydarzyło się feralnego wieczora...
Finał książki wbija w fotel bo absolutnie nie ma się żadnych szans, aby domyślić się, jak misterną intrygę uknuł autor...
Okazuje się, że Żmijowisko to siedlisko najgorszych ludzkich emocji, a my obserwujemy do czego może doprowadzić ludzka zawiść...

Magdalena Kopeć "Trzy zimy" Wydawnictwo Lira
Ta książka to bardzo udany debiut literacki Magdaleny Kopeć, książka dzięki której przenosimy się w czasy przygotowań do powstania styczniowego, obserwujemy rodzące się zakazane uczucie i walkę o nie.
Marianna Sobierajska, młodsza córka ziemianina i patrioty Mikołaja Sobierajskiego, obdarza uczuciem rosyjskiego szlachcica, Andrzeja Rohowa. mimo olbrzymiego sprzeciwu jej babki i niechęci sąsiadów, młodzi postanawiają walczyć o swoje uczucie. Nastroje społeczne robią się napięte, obserwujemy tlące się zarzewie buntu Polaków i pierwsze ofiary wojennej zawieruchy. W wyniku nieszczęśliwego wypadku z udziałem Rohowa, ginie ojciec Marianny, a niedługo potem umiera babka - nestorka rodu. Konieczność szybkiego dorastania i wrogie nastawienie najbliższych wobec Rohowa, sprawiają, że Marianna zrywa zaręczyny i przejmuje obowiązki pani na Rogaszycach.
Czy zawirowania dziejowe, społeczne stereotypy i uprzedzenia pokonają czyste uczucie pomiędzy Marianną a Andrzejem?
Czytając tę powieść, obserwując niespieszne i pełne ceremoniałów życie w majątku w Rogaszycach, miałam wrażenie, jakbym przeniosła się na karty "Pana Tadeusza" i zawitała w progi dworku w Soplicowie. Ten sam cudowny klimat, niemal sielankowe życie i niestety marazm wyższych sfer. 
Autorka z wielkim pietyzmem oddała ducha epoki, zwracając także uwagę na specyficzny język. Nie boi się pokazywać uprzedzeń i niechęci Polaków wobec innych nacji, ale też udowadnia, że kobieta może być silna i samodzielna, niezależna finansowo od mężczyzn.
Cudownie klimatyczna powieść o miłości i dojrzewaniu głównej bohaterki, rozgrywająca się w czasach zaborów.  

Lucinda Riley "Pokój motyli" Wydawnictwo Albatros
Chwytająca za serce saga rodziny Montague, która zmaga się z wieloma trudnościami, ale też skrywa mroczną przeszłość.
Nestorka rodu, Posy, niedługo skończy 70 lat lat i mimo podeszłego wieku nadal żyje problemami swoich dzieci. Boryka się także z trudnościami finansowymi, zastanawia się nad sprzedażą rodzinnej posiadłości, Domu Admirała, w którym spędziła cudowne dzieciństwo do momentu śmierci ojca.
To zdarzenie, jak się później okaże, było przyczyną zerwania zaręczyn przez jej największą miłość, Freddiego. Teraz, po ponad 50 latach ponownie się spotykają, a dawne uczucia odżywają. Czy Freddie będzie miał odwagę wyjawić jej tajemnicę Pokoju motyli w Domu Admirała i powód swojego zniknięcia? 
Jakby tego było mało, to starszy syn Posy, Sam, doprowadza swoją rodzinę do ruiny finansowej, zaś młodszy, Nick, powraca do kraju i musi zmierzyć się z konsekwencjami młodzieńczego wybryku...
Czy Posy upora się z mroczną, rodzinną tajemnicą? Czy da szansę miłości swojego życia? Jak potoczą się losy jej synów?
Ta książka to istny emocjonalny rollercoaster, czytają ją, emocje są tak skrajne, że w jednej chwili łzy stają w oczach, aby za moment na twarzy pojawił się uśmiech. 
Niesamowicie ciepła opowieść udowadniająca, że na miłość nigdy nie jest za późno i trzeba mieć odwagę, aby zmienić swoje życie na lepsze.

Charlie Mackesy "Chłopiec, kret, lis i koń" Wydawnictwo Albatros
Są takie książki, które zapadają w pamięć, do których wracamy z przyjemnością i które przypominają, co w życiu jest najważniejsze. 
"Chłopiec, kret, lis i koń" to wyjątkowa książka łącząca w sobie mądrość Małego Księcia i nieodparty urok Kubusia Puchatka. 
Ta książka to zbiór prześlicznych rysunków Charliego Mackensy'ego, jakie publikuje na swoim profilu na Instagramie, dodatkowo opatrzonych tekstem, będących zapisem rozmów pomiędzy chłopcem, kretem, lisem i koniec. To tak naprawdę zbiór uniwersalnych prawd przynoszących nadzieję i przypominających o tym, co w życiu jest najważniejsze. 
"Czy to nie dziwne? Widzimy tylko to, co jest poza nami, a prawie wszystko dzieje się w nas". 
To jedna z tych książek, które przegląda się wiele razy, zatrzymuje na chwilę w pędzie życia i zastanawia nad prostymi, ale niesamowicie głębokimi zdaniami, jakich w tej książce jest wiele...

Iwona Kienzler "Kasiarze, doliniarze i zwykłe rzezimieszki. Przestępczy półświatek II RP" Wydawnictwo Lira
Lubicie klimat przedwojennej Warszawy? Myślicie, że Warszawa dwudziestolecia międzywojennego to tylko słynne kabarety z Bodo i Ordonką na czele oraz kawiarnie i elegancko ubrane damy?
Otóż nic bardziej mylnego. Za sprawą tej książki zagłębiamy się w mroczne i brudne uliczki Warszawy, odkrywając jej niebezpieczną stronę, poznajemy gangsterski świat II RP, pełen przemocy i układów z policją.
Autorka przybliża najsłynniejsze postacie przestępczego świata i sprawy, którymi żyła ówczesna opinia publiczna, jak choćnu głośny rabunek w krakowskim hotelu Grand, którego "ofiarą" padła hrabina Ciunkiewiczowa.
Kim był Panicz nazywany polskim Arsenem Lupinem, zmieniający swój wizerunek i dzielący się łupami z okoliczną biedotą?
Dlaczego działający na Kercelaku Tata Tasiemka, dawny bojówkarz PPS-u, z bohatera stał się słynnym złoczyńcą?
Czy Szpicbródka istniał naprawdę? Kim byli kasiarze, doliniarze czy szopenfeldziarze?
Dajcie się porwać w fascynującą podróż ulicami przedwojennej Warszawy i wraz z autorką odkryjcie jej mroczne sekrety.

Jak Wam się podobają moje propozycje? Po którą książkę sięgnęlibyście najchętniej?


Zobacz także

18 komentarze

 1. Trzy zimy, również polecam bardzo :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam czytać książki. choć ostatnio nie mam na to czasu. Wszystkie twoje propozycje podobają mi się, śliczny regał na książki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe pozycje na pierwzsa mam juz od jakiegos czasu ochote :)

  OdpowiedzUsuń
 4. O krok za daleko z przyjemnością bym przeczytała :). Zapiszę sobie do kolejnego zamówienia :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Na Żmijowisko czaiłam się chyba z rok w bibliotece i książka wciąż była wypożyczona, a potem wyszedł serial, więc obejrzałam serial, a książki nie przeczytałam :P

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam tylko "Pokój motyli" i bardzo mi się podobała wielowątkowość w tej książce :) lubię takie opowieści o róznych ludziach, gdzie każdy wpływa w jakiś sposób na każdego :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja bym chętnie spojrzala na książkę Mackey :) zainteresowały mnie te ilustracje :),

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja idę trochę w innym kierunku, ale uwielbiam takie zestawienia ulubieńców :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawa jestem książki Żmijowisko bo serial to dni i metr mułu.

  OdpowiedzUsuń
 10. Swego czasu przeczytałam wszystkie książki Cobena.ta oczywiscie też muszę:D

  OdpowiedzUsuń
 11. Ta książka Cobena wydaje mi się mega ciekawa ❤️

  OdpowiedzUsuń
 12. Fajne pomysły książek na długie zimowe wieczory...

  OdpowiedzUsuń
 13. Żmijowisko mnie zaciekawiło. Chętnie przeczytam, gdy znajdę trochę czasu :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie czytałam żadnej z tych książek :) Natomiast przez przypadek kupiłam w promocji "Opowiedz mi o nim" i nie mogę się oderwać! :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Niestety żadnej z tych książek nie udało mi się przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 16. Żmijowisko sama bym bardzo chętnie przeczytała <3

  OdpowiedzUsuń