Pyłki traw odbierają radość z życia? Oczyszczacz powietrza może przynieść ulgę

14 lipca

Nieżyt nosa, ból gardła, podrażnienie spojówek, a w cięższych przypadkach także problemy z oddychaniem. Wszystkie wymienione objawy mogą oznaczać reakcję alergiczną organizmu. W sezonie letnim szczególnie we znaki dają się pyłki traw, których początek pylenia przypada na przełom czerwca i lipca. Jak bronić się przed szkodliwymi alergenami? Oczyszczacze powietrza to najlepszy sprzymierzeniec alergików, zarówno tych małych, jak i dużych.

 Sekret tkwi w filtrach HEPA

Filtr HEPA (Highly Efficent Particulate Air) to wysokowydajny filtr cząstek stałych. Rozwiązanie zaprojektowane, by zatrzymywać wszelkie szkodliwe substancje w formie stałej. Wykorzystywane od lat w odkurzaczach czy systemach klimatyzacji, są też kluczowym elementem masek antysmogowych czy oczyszczaczy powietrza.
Wykonany z cienkich włókien polimerów – polipropylenu lub Politereftalanu etylenu, filtr HEPA jest w stanie usunąć od 95 do 99,97% cząstek stałych o średnicy nawet kilkadziesiąt razy mniejszej od ludzkiego włosa. Filtry HEPA zatrzymują więc nie tylko pyły zawieszone, benzopiren czy inne składniki smogu, ale także roztocza kurzu, bakterie, wirusy i wspomniane wyżej pyłki roślin. Przykładem skutecznych filtrów HEPA są te stosowane w oczyszczaczach Klarta Forste 3 i Klarta Stor. Więcej o filtrach HEPA i sposobach walki z alergią przeczytasz na https://klarta.pl/blog/idealny-oczyszczacz-powietrza-dla-alergika-i-astmatyka-klarta/

Skąd wiadomo, że oczyszczacz powietrza działa?
Nowoczesne oczyszczacze powietrza wyposażone są w coraz dokładniejsze czujniki. Potrafią wykrywać zarówno cząstki stałe, jak i gazowe zanieczyszczenia. Informacja o aktualnym poziomie zanieczyszczeń wyświetlana jest na wyświetlaczu urządzenia. Użytkownik może więc stale monitorować jakość powietrza wokół siebie. Oczyszczacze powietrza Klarta (https://klarta.pl/oczyszczacze-powietrza/) wykorzystują skuteczne czujniki laserowe PM 2,5, które analizują ilość cząsteczek o rozmiarze 0,3 mikrometra (PM2,5). 
Dowodem na działanie oczyszczacza może być chociażby stan filtrów. Po miesiącu użytkowania zobaczymy pierwsze, wyraźne oznaki: zszarzały filtr HEPA czy nieco zatkany, posklejany filtr węglowy to dowód, że oczyszczacz spełnia swoją rolę.

Jaki powinien być oczyszczacz powietrza dla alergików?
Aby skutecznie chronił domowników przed ekspozycją na alergeny, oczyszczacz powietrza powinien spełniać kilka kryteriów.

Odpowiedni zestaw filtrów
Wyżej opisany filtr HEPA to nie wszystko. W celu kompleksowej ochrony, oczyszczacze powietrza wyposażone są też w filtry węglowe, które pochłaniają szkodliwe gazy i drażniące zapachy (m.in. formaldehyd czy dym papierosowy). Zestaw uzupełnia filtr wstępny, który zatrzymuje włosy, sierść i wszelkie większe zanieczyszczenia, przedłużając żywotność pozostałych dwóch filtrów.

Wysoki CADR
Współczynnik CADR określa wydajność danego oczyszczacza powietrza. Wyrażany w m3/h, obrazuje ile powietrza urządzenie jest w stanie przefiltrować w ciągu godziny. Aby mówić o dobrze oczyszczonym pomieszczeniu, powietrze w nim powinno zostać wymienione min. 3 razy. Klarta Forste 3, jak i Klarta Stor należą do czołówki w swojej klasie pod względem wydajności oczyszczania. Więcej o modelach przeczytasz na Klarta.pl.

Działanie w oparciu o restrykcyjne normy
Zastosowanie najlepszych dostępnych filtrów oraz imponujący CADR mogą jednak nie wystarczyć. Właściwie skonfigurowany tryb automatyczny, skorelowany z restrykcyjnymi normami jakości (rekomendowanymi przez WHO czy UE) sprawia, że oczyszczacz właściwie interpretuje aktualny stan powietrza. Przekroczenie tych norm sprawia, że urządzenie samo intensyfikuje swoje wysiłki, przechodząc na wyższe obroty.

Jonizacja
Stosowane w wielu oczyszczaczach jonizatory powietrza pomagają przywrócić równowagę jonową otoczenia, jednocześnie redukując napięcie, zmniejszając ciśnienie tętnicze oraz usuwając część alergenów. Choć brak jonizacji nie wpływa na skuteczność oczyszczania, jej obecność może poprawić samopoczucie osób zmagających się z alergią.

Alergia - dlaczego warto zadbać o swoje zdrowie?
Objawy alergii mogą nie być zbyt dokuczliwe. Kaszel, chrypka, uczucie suchości w gardle, podrażnione spojówki często przypisuje się przeziębieniu czy infekcji dróg oddechowych. Dlatego też pierwsze objawy alergii łatwo jest zbagatelizować. Tymczasem nieleczona alergia może doprowadzić do podrażnienia śluzówek i osłabienia odporności, a w konsekwencji chorób układu oddechowego. Niekiedy ciężko jest więc określić pierwotną przyczynę schorzenia. 
Tymczasem nieleczona alergia może prowadzić do astmy oskrzelowej. Zmniejszenie przepływu powietrza w drogach oskrzelowych skutkuje nawrotami duszności. Szacuje się, że w 50% przypadków astmy u dorosłych przyczyną tej choroby jest właśnie alergia.


Zobacz także

21 komentarze

 1. To może być zbawienne .... mnie okrutnie męczy alergia w tym roku

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. moja mama i moje siostrzenice już "jadą" na silnych lekach odczulających :-/

   Usuń
 2. Dla alergików zwłaszcza to wybawienie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam oczyszczacz od kilku lat i to super sprawa, nie tylko dla alergika. Włączam najczęściej w zimie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dla osób które borykają się z alergią to faktycznie moze być dobry pomysł na życie z alergią

  OdpowiedzUsuń
 5. całkiem przydatna sprawa, muszę się zastanowić :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Dobrze, że nie jestem alergikiem. Takie urządzenie to bardzo fajna i przydatna rzecz :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Fajne urządzenie, które warto mieć w domu nie tylko, gdy ma się alergię. Zimą szczególnie przydatne :)

  OdpowiedzUsuń
 8. W sumie poruszyłaś fajny temat taki na czasie

  OdpowiedzUsuń
 9. jestem alergiczką, doskwiera mi nie tylko katar ale przede wszystkim piekące oczy od tych pyłków, niestety nie mam żadnego oczyszczacza powietrza

  OdpowiedzUsuń
 10. Oj chyba musze mamie podrzucic temat ona jest alergikiem i bywaja dni ze jest bardzo ciezko :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Sama jestem ciekawa ile prądu pobierają takie urządzenia. Szczerze mówiąc myślę że jest to idealne rozwiązanie dla alergików.

  OdpowiedzUsuń
 12. Muszę się nad takim urządzeniem zastanowić. Mam nabytą alergię właśnie na pyłki.

  OdpowiedzUsuń
 13. Myślę, że takie urządzenie, docenią nie tylko osoby uczulone na pyłki. Sama jestem alergikiem i zastanawiam się właśnie nad taką inwestycją ;) 

  OdpowiedzUsuń
 14. Co prawda alergii nie mam, ani nikt w naszym domu, ale takie urządzenie od dawna chodzi mi po głowie. Bardzo przydatne i pomocne.

  OdpowiedzUsuń
 15. Mój syn ma alergię na roztocza i wydaje mi się, że taki oczyszczacz w jego pokoju by się przydał. Niestety leczenie pomaga, ale kicha i prycha kiedy nie ogarniemy pokoju na czas.

  OdpowiedzUsuń
 16. Jako alergika kusi mnie od dłuższego czasu.

  OdpowiedzUsuń
 17. Mieszkając w mieście taki oczyszczacz powinien być w każdym domu.

  OdpowiedzUsuń
 18. O, to coś idealnego dla mojego taty :D Podsunę mu pomysł zakupu tego cuda :D

  OdpowiedzUsuń
 19. Mam w domu alergika i myślę, że taki oczyszczacz powinien się tu sprawdzić ;)

  OdpowiedzUsuń