4 porady, dzięki którym prawidłowo dopasujesz rozmiar bucików dziecięcych.

05 maja

Jeśli jesteś rodzicem to z pewnością doskonale wiesz, jak szybko rosną stópki pociech. Czasem wydaje się, że dopiero kupiłeś jedne buty, a już potrzebne są następne. Jest to bardzo ważne, gdyż stopy są bardzo ważnym elementem szkieletu. Potwierdza to fakt, że zbudowane są aż z 52 kości, przy czym człowiek w całym ciele ma 206 kości. Robi wrażenie, prawda? W związku z tym obuwie dla malucha musi być naprawdę dobrze dopasowane. Co więc zrobić, aby buty były dla dziecka jak najwygodniejsze i zapewniały mu bezpieczeństwo? Oto kilka metod.

W jaki sposób dobrać rozmiar butów do stopy dziecka?
W tej kwestii istnieje kilka różnych sposobów. Oczywiście niemalże zawsze sprowadza się to do mierzenia. Zdecydowanie odradzamy kupowanie butów dla dziecka „w ciemno”, sugerując się rozmiarem obuwia z innej firmy. Każdy producent ma bowiem inną rozmiarówkę, przez co istnieje duże ryzyko, że maluchowi będzie po prostu niewygodnie. Tak samo zresztą jest w przypadku wszystkich ubrań dziecięcych, które w każdym sklepie prezentują się nieco inaczej pod względem rozmiaru. Poniżej znajdziesz kilka sposobów na sprawne i skuteczne dopasowanie bucików do stopy pociechy. Ponadto na stronie internetowej sklepu olalakids.pl dostępnych jest szereg porad odnośnie odzieży dziecięcej.
 

1# Odrysowywanie

Jest to jedna z najpopularniejszych metod. Wystarczy, że dziecko postawi stopę na kartce, a Ty odrysujesz jej kontur. Pamiętaj jednak, że maluch musi stać prosto i równomiernie obciążać obie stopy, stąd też warto, by stanął on w lekkim rozkroku, bez pochylania się do przodu. Przy obrysowywaniu należy trzymać ołówek tuż przy krawędzi stopy. Kiedy narysujesz jej kontur, zmierz odległość między czubkiem najdalej wysuniętego do przodu palca a końcem pięty.
 

2# Metoda ze sznurkiem

Niektórzy uważają, że sposób z obrysowywaniem nie zawsze jest dokładny, dlatego poleca się również mierzenie stopy za pomocą sznurka. Jak to zrobić? Po pierwsze, dziecko musi umieścić stopę na płaskiej powierzchni przy równomiernym obciążeniu całego ciała. Wcześniej jednak na tę powierzchnię (np. podłogę) połóż kawałek sznurka czy sznurówki. Następnie – podobnie jak w przypadku metody z obrysowywaniem – zmierz odległość między najbardziej wystającym palcem a końcem pięty.

3# Mierzenie przy użyciu plasteliny

Ten sposób dla wielu osób brzmi zapewne dość tajemniczo. Nie jest to jednak nic trudnego, a może zapewnić mnóstwo zabawy! Oprócz plasteliny możesz tu użyć także masy solnej. Jak to zrobić? Nic prostszego! Niech maluch stanie na sporym kawałku plasteliny lub masy, zrobi ślad i gotowe! Później wystarczy tylko zmierzyć wgniecenie podobnie jak w przypadku poprzednich metod. Oczywiście tu również należy pilnować, aby stopa dziecka była wyprostowana, a palce swobodnie wyciągnięte.
 

4# Przymiarki w praktyce

W wielu przypadkach najlepszą opcją będzie pójście z dzieckiem do sklepu i założenie mu bucików. Jeśli jest to starsza pociecha, będzie w stanie powiedzieć Ci, czy nie jest za ciasno. Poza tym jako rodzic sam z łatwością sprawdzisz, czy w obuwiu nie ma luzu albo czy palce nie są przesadnie ściśnięte. Kiedy dziecko stanie prosto i równomiernie obciąży obie stopy, dotknij dłonią czubki butów i spróbuj wyczuć palce dziecka. Nie mogą być one zgięte ani wyraźnie rozpychać obuwia. Zbyt duży luz (zwłaszcza powyżej jednego centymetra) nie jest wskazany.

Jeżeli natomiast mamy do czynienia z masywnymi, sztywnymi butami, na przykład kaloszami czy kozakami, trudno będzie wyczuć czubki palców. Wówczas wystarczy wyjąć wkładkę z obuwia i postawić na niej stopę malucha. Trzeba mieć to jednak na uwadze pewne ryzyko błędu, gdyż w zależności od cholewki stopa będzie układać się różnie. Może więc przesuwać się w tył lub w przód, powodując dyskomfort. W takiej sytuacji problemem jest nie tyle sam rozmiar, co cholewka i generalnie układ buta.

Jaki rozmiar buta wybrać po wykonaniu pomiarów?
Kiedy już zmierzysz stopę dziecka, musisz wybrać te najlepsze buty. Zaleca się, aby były one przynajmniej pół centymetra większe aniżeli wymiary stopy, by zostawić miejsce na swobodny ruch palców oraz na wzrost. Ponadto w zależności od rodzajów buta istnieją tu nieco inne zasady. W przypadku sztywnych bucików taki zapas powinien wynosić około jednego centymetra, podobnie jak przy skórzanych kapciach. „Luźniejsze” pod względem materiału obuwie może mieć mniej luzu. W dodatku im mniej chodzi nasze dziecko, tym mniej zostawia się zapasu, zwłaszcza na początku. Nie warto też przesadzać z luzem, gdy stopa malucha jest wąska. Zazwyczaj jest tak u dziewczynek, zaś u chłopców stopa ma szersze podbicie, dlatego porządne buty chłopięce mogą spokojnie mieć wspomniany wcześniej zapas.

Polecamy również artykuł w sklepie olalakids.pl: czy buty zimowe dla dzieci powinny być większe? Dzięki temu dowiesz się, jak najlepiej dobrać obuwie na zimę, by było ono wygodne nawet przy grubszych skarpetach.


Zobacz także

13 komentarze

 1. Nie jest łatwo kupić dziecku buciki, porady na pewno się przydadzą :)

  OdpowiedzUsuń
 2. moja mama mierzyła nam stopy kijkiem, z którym później chodziła do sklepu. zawsze brała nieco większe bo wiadomo,że dzieci szynko rosną

  OdpowiedzUsuń
 3. Dla mojejgo młodszego synka zawsze jest mi ciężko kupić buty. Dlatego musze wybierać i mierzyć razem z nim

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajny i ciekawy post. Uważam że buty dla dzieci są bardzo ważne. A to dlatego że dzieciaczki rosna.

  OdpowiedzUsuń
 5. Na razie temat nie dla mnie ale kiedy kto wie

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo fajny i przydatny dla wielu mam post. Ja niestety muszę zawsze mierzyć buty z dziećmi, te metody u nas się nie sprawdzają.

  OdpowiedzUsuń
 7. o właśnie to jest coś co niedługo bardzo mi się rpzyda ;D

  OdpowiedzUsuń
 8. Sposobu z plasteliną nigdy nie słyszałam, ja swojej córce jak mierze stopę to staje ona na metrze i widzę ile cm ma

  OdpowiedzUsuń
 9. Jeszcze ładnych parę miesięcy nim będę kupować buciki:)

  OdpowiedzUsuń
 10. z kupowaniem butów to zawsze są okropne problemy :) pomocny artykuł :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Super porady, zawsze mam problem jakie prezenty dla niemowlaka wybrać, ponieważ mam chrześniaka i już nie wiem co mam mu kupić teraz jak pojadę go zobaczyć. Chciałam kupić właśnie jakieś fajne buciki, teraz będę wiedziała jaki rozmiar wybrać.

  OdpowiedzUsuń